Rita Ora sjell një dozë të shtuar adrenaline me albumin e saj të ri “You & I”

By

Albumi më i ri i artistes me shumë talente Rita Ora, “You & I”, hap një kasafortë historish të jetës personale të këngëtares duke argëtuar njëkohësisht me vokalin e saj të lëmuar dance-pop.

Këngëtarja me origjinë nga Kosova, Rita Ora, së fundmi ka publikuar albumin e saj të ri “You & I”, i cili çuditërisht është vetëm i treti në karrierën e saj 11 vjeçare në këtë industri. Pas publikimit të albumit të saj të fundit “Phoenix” që u hodh nga “Atlantic Records”, albumi i ri erdhi si një surprizë e shumëpritur për fansat e saj anembanë globit dhe ka marrë mjaft lavdërime dhe kritika në mbarë botën.

Pavarësisht se ajo e përshkroi albumin si “të pa lëmuar”, megjithatë albumi pop me 12 këngë ka një joshje të shkëlqyeshme teksa ajo nxjerr në pah një pjesë të anës së saj të cenueshme në lidhje me muzikën e saj për ta parë bota, raporton “Dailymusicroll”.

Duke luajtur role të shumta si trajnere e “The Voice Australia”, paneliste e “Masked Singer” në Mbretërinë e Bashkuar, ambasadore e UNICEF-it, lansimi i një marke tekilash dhe aktrimi si shkencëtare në filmin “Pokémon: Detective Pikachu”, artistja ka dominuar lajmet dhe tabloidet mediatike për vite me radhë, transmeton Klankosova.tv.

Në albumin e saj të tretë, Rita bëhet personale pasi e quan atë “ditari i viteve të fundit” dhe në këngën “Shape of Me” rrëfen: “Kam humbur një pjesë timen duke u përpjekur shumë për të kënaqur/ Thjesht gjej jehonën/ Tani po mundohem të heq dorë”.

Duke u thelluar në thellësitë emocionale, albumi përpiqet të kapërcejë hendekun midis këngëtares dhe audiencës, pasi ai buron nga përvojat reale të artistes.

Albumi shpërthen me energji të lartë ndërsa vokalet magjepsëse të Rita Orës prezantojnë një hapësirë zhytëse të dance-pop-it me ritme tërheqëse të EMD-lite. Albumi tregon një diversitet të çmendur, që nga përfshirja e elementeve të “garazhit” në Mbretërinë e Bashkuar në këngën gjallëruese “Don’t Think Twice”, meloditë kaotike në “Unfeel It”, e deri te ritmet e çmendura dhe me ritme të shpejta të “Praising You” (ft Fatboy Slim). “Notting Hill” ul ritmin, duke u kthyer në një baladë piano, pasi këngëtarja kalon në një zonë nostalgjie për jetën e saj përpara se të bëhej yll.

Megjithatë, përkundër shkëlqimit dhe aranzhimeve më të mëdha se jeta, albumi, megjithëse tërheqës, nuk arrin të arrijë një akord të veçantë me dëgjuesit. Përqendrimi në stil e shpërqendron audiencën në mënyrë të konsiderueshme nga thelbi i tekstit, dhe për këtë arsye u lejon atyre vetëm një hapësirë të cekët të soditjes dhe nuk arrin të ndërtojë intrigë.

Kjo nga ana tjetër heq një pjesë të shkëndijës nga albumi dhe tërheqjen karakteristike të publikimeve të mëparshme të Rita Orës, duke e bërë albumin pa karakter. Megjithatë, nuk është aspak e pakëndshme dhe këngët krijojnë një shtesë të shkëlqyeshme të këngëve për “party”. /Klankosova.tv

Artikuj të ngjashëm