“Rance” – parfumi që u krijua për Napoleon Bonapartën tani edhe në Maison de Parfum

By

Ai ishte një lider i madh dhe emri i tij përmendet edhe tash si një strateg i zoti i luftës por ka një sekret që s’e keni ditur për të.

Napoleoni ishte një adhurues parfumesh!

Profumi Imperiali Rance, incoronazione di Napoleone

Në vitin 1975, ai e kishte urdhëruar Francois Rance parfumerin më të famshëm francez të asaj kohe, që të krijonte një parfum për të dhe e tërë kjo punë ishte një art me vete.

Sipas legjendës, ky ishte një nder i madh për Rance ngase jo cdo kush mund të punonte me Bonapartën dhe ai e kishte lënë jugun e Francës ku jetonte për Parisin ndërsa me përkushtim të madh ai nisi të punonte për udhëheqësin francez.

Kjo është historia që qëndron prapa markës së parfumeve Rance, që e rriti pasionin e Napoleonit për aromat dhe fragrancat.Image result for rance perfumeFamiljarja e Farancois, Jeanne Sandra Rance, e ka rifuqizuar traditën e familjes së saj duke sjellë tani në treg parfumet origjinale të asaj kohe. /Prive.al

Parfumet që u krijuan për njërin ndër emrat më të shquar të historisë europiane, tani mund t’i gjeni edhe në Prishtinë.

Parfumeira luksoze e kryeqytetit në qendrën tregtare Royal Mall në Prishtinë, “Maison de parfum”, ua sjellë në raftet e saj aromat që dikur përdornin familja e Bonapartës. /Prive.al

 

 

Artikuj të ngjashëm