Met Gala do i dedikohet kësaj figure të shquar të modës

By

Karriera 65-vjeçare e stilistit të ndjerë të modës Karl Lagerfeld do të jetë subjekt i një ekspozite të suksesshme në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork pranverën e ardhshme, si dhe përfitimi festiv – ose Met Gala – në maj.

Duke folur në një konferencë shtypi në Paris, Anna Wintour, redaktore e US Vogue dhe bashkëkryetare nderi e ekspozitës, tha se ideja erdhi menjëherë pasi Lagerfeld vdiq në 2019.

Duke e përshkruar stilistin si një mik, mbret të tregtisë, një intelektual dhe “një nga njerëzit më të lexuar që kam njohur ndonjëherë”, ajo tha: “Karl do të alarmohej shumë nga ideja që rrobat e tij të shfaqen në një muze.

“Atij e urrente idenë që moda të qëndronte në vend për t’u admiruar me një shikim.”

Fillimisht e planifikuar për vitin 2021, ngjarja u shty për shkak të pandemisë Covid.

Titulli i plotë i ekspozitës, Karl Lagerfeld: një linjë e bukurisë, është emëruar sipas teorisë së estetikës së Hogarth të vitit 1753, siç përshkruhet në Analizën e Bukurisë dhe do të fokusohet në transformimin e skicave 2D të Lagerfeldit në rroba 3D. / Prive.al

Artikuj të ngjashëm