“Barbie” thyen çdo rekord!

By

Barbie ka kapur shifrën prej 1 miliard dollarësh që nga debutimi i saj më shumë se dy javë më parë, me regjisoren Greta Gerwig duke thyer një rekord për regjisoret femra që më parë mbahej nga regjisorja e Wonder Woman, Patty Jenkins.

Warner Bros Pictures njoftoi të dielën se filmi mori 459 milion dollarë nga kinematë e Amerikës së Veriut dhe 572.1 milion dollarë të tjera jashtë shtetit gjatë fundjavës, për një total prej 1.0315 miliardë dollarë (1.56 miliardë dollarë, 800 milion £). Shifra u konfirmua nga firma analitike mediatike Comscore.

“Si shefa të distribucionit, ne shpesh nuk na lënë gojëhapur nga performanca e një filmi, por Barbillion i ka hedhur poshtë edhe parashikimet tona më optimiste,” thanë Jeff Goldstein dhe Andrew Cripps, të cilët mbikëqyrin shpërndarjen vendase dhe ndërkombëtare për studion, në një deklaratë të përbashkët.

Filmi i udhëhequr dhe prodhuar nga Margot Robbie është ulur rehat në vendin e parë për tre javë dhe pothuajse nuk ka përfunduar ende. Ai kaloi 400 milion dollarë në SHBA dhe 500 milion dollarë ndërkombëtarisht më shpejt se çdo film tjetër në studio, duke përfshirë filmat e Harry Potter. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm