A do të mbahet ‘Eurovision 2023’ në Ukrainë?

By

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka konfirmuar se vendi i tij do të jetë në gjendje të presë Eurovizionin vitin e ardhshëm, pas një fitoreje prekëse mbrëmë për grupin folk-rap Kalush Orchestra.

Ukraina u kurorëzua kombi fitues pasi mori 631 pikë nga votat e publikut dhe të jurisë, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar në vendin e dytë – përfundimi i saj i parë në tre vendet e para në 20 vjet.

Ndërsa vendi fitues tradicionalisht merr përsipër detyrat e mikpritjes për konkursin e vitit të ardhshëm, shumë njerëz pyesnin veten nëse Ukraina do të ishte në gjendje apo jo në mes të pushtimit rus.

Megjithatë, Zelenskyy është zotuar të zhvillojë ngjarjen në Mariupol në vitin 2023, pasi ka vlerësuar aktin fitues të vendit të tij në një postim në Facebook.

Ai tha: “Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën!

“Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin!

“Për herë të tretë në historinë e saj. Dhe besoj – jo për herë të fundit.” /Prive.al

Artikuj të ngjashëm