Dizajneri i veshjeve të Marilyn Monroe, thotë se veshja e fustanit nga Kim ishte një ‘gabim i madh’

By

Kim Kardashian bëri një “gabim të madh” kur veshi  fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala 2022, kjo sipas stilistit që vizatoi skicën për fustanin Jean Louis që aktorja e ndjerë veshi gjatë “Happy Birthday, në performancën e saj për presidentin.

Bob Mackie foli për “Entertainment  Weekly” dhe nuk tha se si u ndje pas daljes së Kardashian. Mackie ishte vetëm 23 vjeç kur, nën drejtimin e Louis, vizatoi skicën për Monroe. Në atë kohë, Louie tha se nuk e dinte se për çfarë rasti do ta vishte fustanin Monroe, por, megjithatë, dizajni ishte posaçërisht për Monroe.

“Mendova se ishte një gabim i madh”, që Kim veshi atë tha stilisti 82-vjeçar për EW. “[Marilyn] ishte një perëndeshë. Një perëndeshë e çmendur, por një perëndeshë. Ajo ishte thjesht përrallore. Askush nuk fotografohej si ajo. Dhe kjo ishte bërë për të. Ishte projektuar për të. Askush tjetër nuk duhet të shihej me atë fustan”.

Sipas revistës argëtuese, Mackie u bëri jehonë gjithashtu shqetësimeve të historianëve se veshja e fustanit mund të ishte e dëmshme për ruajtjen dhe integritetin strukturor të veshjes.

Prezantuesja e Turner Classic Movies, Alicia Malone, e cila foli me Mackie si pjesë e serisë së filmave të rrjetit Follow the Thread , tha gjithashtu për EW se ishte dakord me pohimin e Mackie se integriteti i fustanit mund të rrezikohej pasi Kardashian, e cila humbi 16 kilogramë në tre javë për të e veshi atë.

“Ka të gjitha çështjet me ruajtjen aktuale të veshjes dhe gjëra të tilla si oksigjeni mund të ndikojnë në një fustan,” tha ajo për EW. “Zakonisht, këto veshje mbahen shumë në mjedise të kontrolluara dhe ne e shohim këtë me Met. Instituti i Kostumeve është kaq i kujdesshëm për mënyrën se si po i trajtojnë këto sende historike. Pra, ishte mjaft alarmante që ajo mundi t’i vishte. Personalisht do të doja që ajo të mbante një kopje në vend të asaj reale”.

Sa i përket mënyrës se si ajo ishte në gjendje të fuste fustanin, i cili u shit për 4.8 milionë dollarë në Julien’s Auctions në 2016 dhe më vonë u ble nga Muzeu i Ripley’s Believe It Or Not, Kim shpjegoi: “Unë jam një fanse e madhe e ankandeve dhe zotëroj disa JFK. copa kështu që unë e njoh pronarin e Julien’s. Ai ishte në gjendje të më lidhë [me Ripley’s] dhe kështu filloi biseda”.

Artikuj të ngjashëm