Sa është pasuria e Dua Lipës?

By

Dua Lipa është një këngëtare, tekstshkruese, aktore dhe modele angleze-shqiptare e cila ka një pasuri neto prej 35 milionë dollarësh. Dua Lipa fitoi famë ndërkombëtare me albumin e saj debutues të vetëtitulluar në 2017, i cili përmbante këngë hit si “Be the One” dhe “New Rules”. Përzierja e saj unike e muzikës pop, R&B dhe muzikës elektronike mblodhi shpejt një bazë të dedikuar fansash.

Në vitin 2020, Lipa publikoi albumin e saj të dytë, “Future Nostalgia”, i cili shfaqi rritjen e saj si artiste dhe e forcoi më tej statusin e saj si një ikonë pop. Albumi, i ndikuar shumë nga disko dhe pop-i i viteve ’80, përfshinte këngë në krye të listave si “Don’t Start Now”, “Physical” dhe “Levitating”. “Future Nostalgia” i dha Duas vlerësime kritike dhe vlerësime të shumta, duke përfshirë çmimin Grammy për albumin më të mirë vokal pop në 2021.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

Gjatë gjithë karrierës së saj, Lipa ka bashkëpunuar me artistë të ndryshëm të shquar, duke përfshirë Calvin Harris, Silk City dhe Elton John. Ajo është njohur gjithashtu për përpjekjet e saj filantropike, duke mbrojtur drejtësinë sociale dhe barazinë. Dua bëri debutimin e saj në aktrim si Mermaid Barbie në filmin “Barbie” të vitit 2023 dhe luajti LaGrange në filmin “Argylle” të vitit 2024.

 

Artikuj të ngjashëm