Politikanët dhe të famshmit që u infektuan me koronavirus

By

Pandemia e koronavirusit ka prekur së paku 184 vende dhe rajone, me numrin e vdekjeve totale në mbarë botën që kaloi 88 mijëshin, sot më 9 prill.

Në mesin e 1.48 milion rasteve të regjistruara globalisht janë edhe zyrtarë qeveritarë, të famshëm dhe personazhe të sportit.

Më poshtë janë emrat e tyre:

Zyrtarët qeveritarë, bashkëshortët:

Carmen Calvo: Zëvendëskryeministri i Spanjës doli pozitiv për koronavirus më 25 mars, tha qeveria spanjolle.

Princi Charles: Princi i Wales dhe trashëgimtari i fronit britanik doli pozitiv për koronavirusin më 25 mars. 71 vjeçari ka simptoma të lehta “por mbetet në shëndet të mirë”, tha një zëdhënës i rezidencës mbretërore të Clarence House, duke shtuar se ai ishte izoluar në një pronë mbretërore në Skoci. Gruaja e Princit Charles, Camilla, Dukesha e Cornwall, gjithashtu është testuar, por nuk ka dalë pozitive.

Abba Kyari: Shefi i shtabit të presidentit nigerian ka rezultuar pozitiv për koronavirusin. Në vitet 70 të tij, Kyari është një figurë e rëndësishme në qeverinë e Presidentit Muhammadu Buhari.

Rand Paul: Republikan nga Kentucky është senatori i parë amerikan që doli pozitiv për koronavirus.

Princi Albert: Princi Albert II i Monakos ka dalë pozitiv për koronavirusin, tha principata në një deklaratë duke shtuar se nuk është shqetësuese gjendja e tij shëndetësore dhe se po vazhdon të punojë nga apartamenti i tij në pallatin mbretëror.

Michel Barnier: Shefi negociator i Bashkimit Europian për Brexit përmes një ‘tëeet’ tha se ka dalë pozitiv.

Bento Albuquerque: Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro tha të mërkurën se Ministri i Energjisë Bento Albuquerque ka dalë pozitiv për koronavirusin – anëtari i dytë i kabinetit i infektuar.

Augusto Heleno: Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Brazilit rezultoi pozitiv në koronavirusin e ri. 72 vjeçari është në izolim në shtëpinë e tij.

Jeremy Issacharoff: Ambasadori i Izraelit në Gjermanidoli pozitiv gjithashtu. Isacharoff u raportua se kishte kontraktuar virusin pas një takimi me një deputet nga Asambleja Federale e Gjermanisë, emri i të cilit nuk ishte përmendur.

Friedrich Merz: Politikani 64 vjeçar, i cili ka bërë fushatë për të udhëhequr Bashkimin Demokratik Kristian të Gjermanisë (CDU) në një kongres të planifikuar për këtë vit, njoftoi në Tëitter në se doli pozitiv dhe se është në vetizolim në shtëpi.

Kozo Tashima: Kreu i shoqatës së futbollit në Japoni testoi pozitiv për virusin në 17 Mars. Tashima është gjithashtu nënkryetar i Komitetit Olimpik të Japonisë.

Nadine Dorries: Ministër në departamentin e shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar ishte politikani i parë britanik që doli pozitiv më 10 mars.

Peter Dutton: Ministri Australian i Punëve të Brendshme u vendos në izolim në spital pasi kontraktoi virusin.

Massoumeh Ebtekar: Nënkryetari iranian është zyrtari më i lartë i qeverisë së vendit që u infektua me koronavirusit.

Sophie Gregoire Trudeau: Më 12 mars, gruaja e kryeministrit kanadez Justin Trudeau testoi pozitive për Covid-19 pas një udhëtimi në Mbretërinë e Bashkuar.

Begona Gomez: Gruaja e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez doli pozitive. Edhe pse ajo doli pozitive, shëndeti i asaj dhe i kryeministrit ishte në rregull, thanë zyrtarët.

Quim Torra: Udhëheqësi lokal i rajonit të Katalonjës së Spanjës pasi doli pozitiv për koronavirus do të shkonte në izolim në një ndërtesë qeverie.

Pere Aragones: Nënkryetari i qeverisë Katalanase njoftoi më 15 mars se edhe ai gjithashtu kishte dalë pozitv.

Irene Montero: Ministrja spanjolle doli pozitive më 15 mars dhe është vënë në izolim së bashku me partnerin e saj, zëvendëskryeministrin Pablo Iglesias.

Franck Riester: Ministri Francez i Kulturës tha se po qëndronte në shtëpinë e tij në Paris pasi kontraktoi virusin.

Francis Suarez: Kryetari i qytetit të Miamit në SHBA u konfirmua me koronavirus.

Fabio Wajngarten: Sekretari i shtypit për presidentin brazilian Bolsonaro doli pozitiv pasi u kthye nga një udhëtim në SHBA ku ai takoi, ndër të tjera, presidentin e SHBA-së Trump, i cili më vonë u testua dhe doli negativ.

Michal Wos: Ministri i Mjedisit të Polonisë doli pozitiv për koronavirusin.

Oumarou Idani: Ministri i Minierave të Burkina Faso ka dalë pozitiv.

Stanislas Ouaro: Ministri i Arsimit i Burkina Faso është konfirmuar të ketë Covid-19.

Simeon Sawadogo: Ministri i Brendshëm i Burkina Faso ka koronavirusin e ri.

Alpha Barry: Ministri i Jashtëm i Burkina Faso testoi pozitiv për Covid-19, tha ai në Tëitter më 20 mars.

Boris Johnson: Kryeministri 55-vjeçar i Mbretërisë së Bashkuar tha më 27 mars se ai testoi pozitiv për koronavirus dhe ishte izoluar.

Matthew Hancock: Sekretari i Shëndetit në Britani, Mattheë Hancock, njoftoi më 27 mars se ai doli pozitiv për koronavirusin. Hancock tha se ai do të izolohej dhe do të punonte nga shtëpia.

Alister Jack: Sekretari Skocez dhe anëtar i kabinetit të kryeministrit britanik Boris Johnson ka zhvilluar simptoma të Covid-19.

Seyi Makinde: Guvernatori i Shtetit të Oyo të Nigerisë ka testuar pozitiv për koronavirusin e romanit.

Yaakov Litzman: Ministri i shëndetësisë i Izraelit dhe gruaja e tij dolën pozitivë për koronavirusin më 1 prill.

Ali Larijani: Parlamenti i Iranit tha më 2 prill se kryetari doli pozitiv për koronavirusin dhe është në karantinë.

Të famshmit: 

Tom Hanks dhe Rita Wilson: Çifti i Hollywood-it njoftoi më 11 mars se ishin infektuar dhe u shtruan në një spital Gold Coast në Australi.

Luis Sepulveda: Shkrimtari më i shitur kilian, i cili jeton në Spanjën veriore, tha se ishte i infektuar. Raportet thonë se ai tregoi simptoma të koronavirusit në shkurt pasi u kthye nga një festival letrar në Portugali.

Olga Kurylenko: Aktorja Franceze, e cila luajti në filmin Bond Quantum of Solace, njoftoi më 15 mars se ajo kishte dalë pozitive për koronavirus.

Idris Elba: Aktori dhe muzikanti britanik tha që ai doli pozitiv më 16 mars në një video të postuar në mediat sociale. Ai ishte vetizoluar.

Kristofer Hivju: Aktori 41 vjeçar, i cili luajti rolin e Tormund në Game of Thrones, doli pozitiv për koronavirusin e ri më 17 Mars. Ai dhe familja e tij janë në izolim në shtëpi në Norvegji.

Daniel Dae Kim: Aktori i koreano-amerikan i njohur për serinë televizive Haëaii Five-0, tha të enjten se ai kishte dalë pozitiv për koronavirusin.

Placido Domingo: Më 22 mars, këngëtari spanjoll i operas tha që ai kishte dalë pozitiv pas testimit dhe ishte izoluar bashkë me familjen e tij.

Andy Cohen: Prodhuesi dhe shkrimtari i emisioneve të radio dhe televizionit në SHBA doli pozitiv

Chris Cuomo: Gazetari televiziv i  lajmeve CNN u diagnostikua me Covid-19 dhe do të punojë nga shtëpia, tha rrjeti në një memorandum për punonjësit më 31 mars.

Pink: Më 3 prill, këngëtarja amerikane Alecia Beth Moore, e njohur si Pink, njoftoi në Twitter se ajo dhe djali i saj tre vjeçar kishin kaluar dy javë në izolim pasi dolën pozitivë për koronavirus. Të dy ata janë shëruar, tha këngëtarja, duke njoftuar se i ka dhuruar 1 milion dollarë për të ndihmuar në luftimin e pandemisë.

Artikuj të ngjashëm