Po të ishte për Celine Dion bota do mbetej pa këngën e Titanikut

By

Celine Dion pranon se nuk dëshironte të regjistronte një nga hitet e saj më të mëdha.

Këngëtarja zbuloi se ajo pothuajse nuk e incizoi këngën që do të bëhej një nga hitet e saj më të mëdha, definuese të karrierës – “My heart will go on”.

Related image

Kënga, e cila siguroi rezultatin për filmin hit të vitit 1997, “Titanic”, e coi karrierën tashmë të njohur të këngëtares në lartësi të reja. Sidoqoftë, Dion, 51 vjeçare, pranoi për Andi Cohen në episodin e “Watch What Happens Live” se reagimi i saj fillestar ishte të anulonte këngën.

“Kishte një këngë që nuk doja ta incizoja dhe unë jam e kënaqur që ata nuk më dëgjuan”, tha ajo në përgjigje të një pyetje nga një fans. ‘My heart will go on’”

“Është e vërtetë,” shtoi ajo pasi publiku u habit.

“Nuk më pëlqeu. Unë ndoshta isha shumë e lodhur atë ditë – shumë e lodhur, ”vazhdoi Dion. “Burri im [i ndjerë René Angélil] tha,” Le të vazhdojmë. “Ai foli me autorin dhe ai tha:” Le të përpiqemi ta bëjmë, si një demo të vogël. “”

Duke hezituar, ajo pranoi ta këndonte këngën si demo. Për shkak të interesit të saj të tepërt për ta kënduar atë, kompozitori James Horner dhe shkrimtari Will Jennings ndërtuan rezultatin e filmit rreth regjistrimit origjinal të Dion, që ajo pranoi se u bë versioni i fundit.

“E këndova këngën një herë dhe ata ndërtuan orkestrën rreth saj. Asnjëherë nuk e këndova për regjistrim. Pra, demoja është regjistrimi aktual,” kujtoi ajo, duke bërë shaka,”por pas kësaj, unë e kam kënduar atë rreth 3 gazillion herë.”

Siç People thekson, kënga debutoi në Nr. 1 në tabelën e Billboard Hot 100 në 1998. Ajo vendosi kolonën e zërit të filmit në Nr.1 për një ekzekutim masiv 16-javor dhe shiti më shumë se 15 milion kopje në të gjithë botën. Ajo gjithashtu mori në shtëpi një çmim Oscar për rezultatin më të mirë origjinal dhe fitoi rekordin e vitit në Grammys atë vit.

Meqë jemi këtu dhe ku kujtuam këngën, klikoni në videon e mëposhtme për ta dëgjuar.

Burimi: Fox News

 

 

 

Artikuj të ngjashëm