Pas një beteje të gjatë me COVID-19 ndahet nga jeta ikona e muzikës hip-hop

By

DJ Kay Slay, një anëtar me ndikim i skenës hip-hop të Nju Jorkut, mixtape-et e zhurmshme të të cilit u bënë legjendare, ka vdekur nga komplikimet e Covid-19.

Familja e tij konfirmoi vdekjen e tij përmes një deklarate të lëshuar nga stacioni i radios hip-hop të Nju Jorkut HOT 97. Ai ishte 55 vjeçar.

DJ Kay Slay, an integral member of New York's hip-hop scene, has died from Covid-19 complications.

Kay Slay, emri i vërtetë i të cilit ishte Keith Grayson, ishte një DJ në HOT 97. Por ai kishte qenë një yll i zhanrit që nga fillimi i viteve 1990, kur mixtape-t që prodhonte shfaqnin reperë të rinj dhe superstar si Jay-Z dhe më vonë, Eminem.

Si i ri, Kay Slay u shfaq në dokumentarin kryesor të vitit 1983 “Style Wars”, i cili eksploronte skenën në zhvillim të hip-hop-it të Nju Jorkut. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm