Nominimet e MTV EMA 2023 janë më në fund këtu!

By

MTV EMA – Taylor Swift kryeson mbrëmjen me shtatë nominime, duke përfshirë Artisten më të Mirë, Këngën më të Mirë dhe Videon më të Mirë. Olivia Rodrigo dhe SZA e ndjekin nga afër me nga gjashtë nominime secila, dhe janë gjithashtu në garë për Artisten më të Mirë, Këngën më të Mirë dhe Videon më të Mirë. Doja Cat, Måneskin, Miley Cyrus dhe Nicki Minaj janë të gjithë të barabartë me 4 nominime secila, duke përfshirë këngën më të mirë dhe artistin më të mirë.

Të nominuarit e këtij viti përfshijnë 26 kohëmatës të parë, duke përfshirë edhe Jung Kook të BTS, i cili ka tre nominime – drekimi i tij i parë MTV EMA si artist solo. Të ardhurit e tjerë Central Cee, FLO, Ice Spice dhe PinkPantheress gjithashtu kanë nga tre nominime secila, dhe Asake, Coi Leray, Metro Boomin, NewJeans, Peso Pluma dhe Reneé Rapp morën nga dy nominime secila.

MTV EMA 2023 do të ketë një kategori krejt të re të quajtur Best Afrobeats, me Asake, Aya Nakamura, Ayra Starr, Burna Boy, Davido dhe Rema të gjithë në garë.

Shfaqja e çmimeve do të zhvillohet në Paris për herë të parë që nga viti 1995. Ceremonia e këtij viti do të mbahet në Paris Nord Villepinte.

MTV EMA 2023 do të transmetohet drejtpërdrejt në MTV në më shumë se 150 vende dhe në Pluto TV globalisht më 5 nëntor, dhe do të jetë i disponueshëm sipas kërkesës në Paramount+.

Duke filluar nga sot, fansat mund të vizitojnë www.mtvema.com për të votuar për artistët e tyre të preferuar në të gjitha kategoritë, duke përfshirë këngën më të mirë, artistin më të mirë, bashkëpunimin më të mirë, këngët më të mira Afrobeat dhe më shumë! Votimi mbetet i hapur deri më 31 tetor në orën 23:59 CET.

Kjo është lista e plotë e nominimeve të MTV EMA!

COMPLETE LIST OF 2023 NOMINEES:

BEST SONG
Doja Cat – “Paint the Town Red”
Jung Kook feat. Latto – “Seven”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”
Rema with Selena Gomez – “Calm Down”

BEST VIDEO
Cardi B feat. Megan Thee Stallion – “Bongos”
Doja Cat – “Paint the Town Red”
Little Simz – “Gorilla”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

BEST ARTIST
Doja Cat
Miley Cyrus
Nicki Minaj
Olivia Rodrigo
SZA
Taylor Swift

BEST COLLABORATION
Central Cee x Dave – “Sprinter”
David Guetta, Anne-Marie, Coi Leray – “Baby Don’t Hurt Me”
KAROL G, Shakira – “TQG”
Metro Boomin with The Weeknd and 21 Savage – “Creepin'”
PinkPantheress, Ice Spice – “Boy’s a Liar Pt. 2”
Rema with Selena Gomez – “Calm Down”

BEST NEW
Coi Leray
FLO
Ice Spice
Peso Pluma
PinkPantheress
Reneé Rapp

BEST POP
Billie Eilish
Dua Lipa
Ed Sheeran
Miley Cyrus
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

BEST AFROBEATS
Asake
Aya Nakamura
Ayra Starr
Burna Boy
Davido
Rema

BEST ROCK
Arctic Monkeys
Foo Fighters
Måneskin
Metallica
Red Hot Chili Peppers
The Killers

BEST LATIN
Anitta
Bad Bunny
KAROL G
Peso Pluma
ROSALÍA
Shakira

BEST K-POP
FIFTY FIFTY
Jung Kook
NewJeans
SEVENTEEN
Stray Kids
TOMORROW X TOGETHER

BEST ALTERNATIVE
Blur
Fall Out Boy
Lana Del Rey
Paramore
Thirty Seconds to Mars
YUNGBLUD

BEST ELECTRONIC
Alesso
Calvin Harris
David Guetta
Swedish House Mafia
Peggy Gou
Tiësto

BEST HIP HOP
Cardi B
Central Cee
Lil Wayne
Lil Uzi Vert
Metro Boomin
Nicki Minaj
Travis Scott

BEST R&B
Chlöe
Chris Brown
Steve Lacy
Summer Walker
SZA
Usher

BEST LIVE
Beyoncé
Burna Boy
Ed Sheeran
Måneskin
SZA
Taylor Swift
The Weeknd

BEST PUSH
November 2022: Flo Milli
December 2022: Reneé Rapp
January 2023: Sam Ryder
February 2023: Armani White
March 2023: FLETCHER
April 2023: TOMORROW X TOGETHER
May 2023: Ice Spice
June 2023: FLO
July 2023: Lauren Spencer Smith
August 2023: Kaliii
September 2023: GloRilla
October 2023: Benson Boone

BIGGEST FANS
Anitta
Billie Eilish
BLACKPINK
Jung Kook
Nicki Minaj
Olivia Rodrigo
Sabrina Carpenter
Selena Gomez
Taylor Swift

BEST GROUP
aespa
FLO
Jonas Brothers
Måneskin
NewJeans
OneRepublic
SEVENTEEN
TOMORROW X TOGETHER

Artikuj të ngjashëm