Ndahet nga jeta këngëtarja legjendare e grupit “The Ronettes”

By

Ronnie Spector, ikona e famshme e popit të viteve 1960, zëri i zjarrtë dhe i dridhur i së cilës nxiti hite të shumta për “The Ronettes”, duke përfshirë “Be My Baby”, ka vdekur, njoftoi familja e saj në një deklaratë.

Ajo ishte 78 vjeçare.

“Engjëlli ynë i dashur Ronnie, u largua paqësisht nga kjo botë sot pas një beteje të shkurtër me kancerin”, tha familja. “Ajo ishte me familjen dhe në krahët e bashkëshortit të saj, Jonathan. Ronnie e jetoi jetën e saj me një vezullim në sy, një qëndrim të çuditshëm, një sens humori dhe një buzëqeshje në fytyrën e saj”.

Muzikanti amerikan Brian Wilson e ka quajtur atë regjistrimin më të madh të popit të prodhuar ndonjëherë.

Ajo formoi grupin “The Ronettes” në vitin 1961, së bashku me motrën e saj dhe një kushërirë ndërsa ishte ende adoleshente.

Grupi i vajzave u bë gjithashtu jashtëzakonisht i popullarizuar në Angli, ku Ronettes kryesuan lista të tilla si Rolling Stones dhe Eric Clapton dhe The Yardbirds.

Grupi u shpërbë në vitin 1967. Menjëherë pas Ronnie u martua me Phil Spector, me të cilin ajo pati një marrëdhënie të trazuar. Çifti u divorcua në vitin 1974.

Nga mesi i viteve 1970, Ronnie Spector kishte nisur një karrierë të re si artiste solo. Edhe pse ajo nuk arriti më kurrë kulmin e saj të viteve ’60, ajo u kthye në radio Top 40 duke kënduar me Eddie Money në hitin e tij të vitit 1986, “Take Me Home Tonight”.

Ronnie Spector vazhdoi të regjistronte muzikë dhe të performonte mirë deri në të 70-at e saj.

Artikuj të ngjashëm