Lista e plotë e nominimeve për Oscar 2022

By

Lista e kandidatëve të nominuar për “Çmimet e Oscar 2022” është bërë publike.

Shihni më poshtë kategoritë dhe filmat e nominuar.

1.Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Jessie Buckley, The Lost Daughter

Ariana DeBose, West Side Story

Judi Dench, Belfast

Kirsten Dunst, The Power of the Dog

Aunjanue Ellis, King Richard

2. Kostumografia më e mirë

Jenny Beavan, Cruella

Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran, Cyrano

Jacqueline West and Robert Morgan, Dune

Luis Sequeira, Nightmare Alley

Paul Tazewell, West Side Story

3.Muzika më e mirë

Belfast

Dune

No Time to Die

The Power of the Dog

West Side Story

4.Rezultati më i mirë

Don’t Look Up

Dune

Encanto

Parallel Mothers

The Power of the Dog

5.Skenari që është përshtatur më mirë

Coda

Drive My Car

Dune

The Lost Daughter

The Power of the Dog

6.Skenari më i mirë origjinal

Belfast

Don’t Look Up

King Richard

Licorice Pizza

The Worst Person in the World

7.Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

Affairs of the Art

Bestia

Boxballet

Robin Robin

The Windshield Wiper

 

8. Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

Ala Kachuu-Take and Run

The Dress

The Long Goodbye

On My Mind

Please Hold

9.Aktori më i mirë në një rol dytësor

Ciaran Hinds, Belfast

Troy Kotsur, Coda

Jesse Plemons, The Power of the Dog

J.K. Simmons, Being the Ricardos

Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

 

10.Filmi me editimin më të mirë

Don’t Look Up

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Tick, Tick…Boom!

 

11.Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

Coming 2 America

Cruella

Dune

The Eyes of Tammy Faye

House of Gucci

12.Filmi më i mirë i animuar me metrazh të gjatë

Encanto

Flee

Luca

The Mitchells vs. The Machines

Raya and the Last Dragon

Artikuj të ngjashëm