Angela Martini u bë me fëmijë përmes një nëne surrogate dhe rrëfen arsyet e këtij vendimi

By

Jeta e Angela Martinit (35) ka ndryshuar shumë në dy muajt e fundit. Modelja dhe bashkëshorti i saj, producenti dhe sipërmarrësi Dragos Savulescu (48), janë bërë prindër: djali i tyre Kyree lindi në 2 dhjetor 2021 nga një nënë surrogate në Dallas (SHBA).

“Ndihem totalisht e përmbushur dhe kam nevojë të jap shumë dashuri”, thotë Martini e prekur nga jeta e saj si nënë. Kur i lindi djali, ajo ndjeu menjëherë atë që i duhej. “E ndjej këtë lidhje të thellë që është e vështirë të shprehet me fjalë”, tha ajo.

Në një intervistë për revistën Blick, modelja foli edhe për vendimin e saj për të lindur fëmijën me ndihmën e një nëne surrogate.

“Për shumë arsye personale, vendosëm që fëmijën tonë ta mbante një nënë surrogate”, thotë Martini. “Unë e di se sa e pazakontë është një procedurë e tillë në Evropë për sa i përket ligjshmërisë dhe kulturës. Sepse surrogacia është e ndaluar si në Zvicër ashtu edhe në Itali”.

“Për fat të mirë, shkenca është avancuar mirë. Ata do të kishin përfituar nga kjo: “Mbi këtë bazë ne mundëm të zgjidhnim seksin e fëmijës tonë. Ne ishim në gjendje të përzienim vezët dhe spermatozoidet tona më të forta dhe më të shëndetshme, duke eliminuar alergjitë, sëmundjet autoimune, rreziqet e kancerit e kështu me radhë”, thotë Martini.

Ata gjithashtu mund të kishin përcaktuar kohën e shtatzënisë dhe lindjes. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm