GASHI: “Një emigrant në Amerikë që dëshiron të bëhet sensacion botëror”

By

Gashi ka disa synime të larta. Në qetësi ai ka bërë muzikë për gati një dekadë, por gjatë dy viteve të fundit, njerëzit kanë ta vërejnë, duke përfshirë Jay-Z dhe Sam Smith.

“Shumë njerëz do të thonë që ju do të dështoni nëse përpiqeni të fitoni botën,” tha Gashi, i lindur Labinot Gashi, në një intervistë për HuffPost.

Reperi / këngëtari, i cili sapo publikoi albumin e tij debutues me etiketa të mëdha në RCA Records dhe  billboard-i i tij ngrihet në Times Square të Nju Jorkut. Por jeta nuk ishte gjithmonë kaq magjepsëse. Në një moment, Gashi ishte pa shtëpi, duke u përpjekur të shiste muzikën e tij në platformat e metrosë së New York City.

Gashi was born in Tripoli, Libya.

Lindur në Libi nga prindërit shqiptarë, Gashi dhe familja e tij udhëtuan shumë që të ja dilnin mbanë përpara se të shkonin në Brooklyn, New York, në fund të viteve 1990. Ai kaloi shumë nga ditët e tij të reja si refugjat duke lëvizur përreth, duke jetuar në më shumë se 20 vende përpara moshës 11 vjeç.

“Unë jam lindur në Libi, duke qenë shqiptar … babai im udhëtoi në shumë vende për të arritur në Amerikë dhe u përpoqa ta kuptoja. Mendoj se si fëmijë kam dëgjuar shumë tinguj dhe kam jetuar në kultura të ndryshme, ”tha Gashi për HuffPost.

Gjerësia e përvojave kulturore që mori Gashi e frymëzoi atë që të kalojë rininë e tij duke gjetur mënyra për të bërë muzikë. Por kur dukej që ai ishte në një rrugë drejt askund, familja e tij filloi të humbasë durimin.

“Prindërit e mi më thanë të gjeja një punë ose të kthehesha në shkollë sepse muzika nuk ishte një mundësi,” tha Gashi, i cili thotë se ishte pa shtëpi për rreth një vit e gjysmë midis viteve 2012 dhe 2013. “Unë thjesht u largova. Mora dyshekun tim dhe mbaja këtë dyshek me vete kudo ku shkoja ”.

“Unë rrija ulur me tre xhaketa dhe përpiqesha të kuptoja një mënyrë për të bërë lëvizjen time të ardhshme … Kështu që shumë njerëz thanë,” Ju nuk keni pamjen. “Kështu që shumë njerëz thanë:” Muzika jote është jo mirë. ’Aq shumë njerëz thanë gjëra që mund të më bënin të vrisja veten. Por nuk e bëra.”

Ai e përdori atë energji për të ndezur më shumë muzikën e tij, duke nxitur tekste me histori personale të barrierave me të cilat ai ndeshej.

“Unë gjithmonë kam shprehur saktësisht atë që po ndodhte në mendjen time – nëpër kohëra të errëta – duke u ndier sikur nuk ia vlente asgjë dhe duke u përpjekur të fitoja një dollar për një sanduiç. Isha pa shtëpi. Isha trokë, “tha ai. “Unë kam parë fundin dhe kam parë majën.”

Me dy shtëpi – një në Los Angeles dhe një tjetër në New York – ditët e pastreha të Gashit janë shumë larg tij. Tani ai është duke përdorur fuqinë e tij të yllit të ri për t’u kthyer.

“Unë bëra një ndryshim në komunitetin tim dhe bëra një ndryshim me shkollën e mesme të vogël në të cilën shkova. Unë kthehem për të parë si janë. Në vend që të flas dhe të postoj online gjithë ditën, përpiqem të bëj një ndryshim në komunitetin tim dhe lagjen time, “tha ai. “Unë bëj një ndryshim në Kosovë dhe kur kthehem jap bluza dhe rroba.”

Burimi: Huffpost.com

 

Artikuj të ngjashëm