Gabimet që i bëni dimrit po shkatërrojnë lëkurën tuaj

By

Dimri mund të bëjë kërdi në lëkurën tuaj, por shumë persona nuk janë të vetëdijshëm për shkaqet aktuale.

Nisa Aslam nga Typharm’s Skin Life Sciences Foundation thotë: “Lëkura është organi më i madh në trup me një rol kryesor në veprimin si një pengesë fizike ndaj mjedisit të jashtëm dhe të brendshëm”, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

“Kur lëkura juaj është e shëndetshme, ajo e bën mirë punën e saj, por në dimër, lëkura mund të bëhet e thatë, e lënduar dhe e irrituar dhe mekanizmi i saj mbrojtës është i rrezikuar”.

Hulumtimi nga Typharm zbuloi se katër në pesë nga ata që vuajnë nga një sëmundje e lëkurës thonë se kjo minon besimin e tyre.

97 për qind e të rinjve, të moshës 18 deri në 29 vjeç, besojnë se do të ishin më të sigurt nëse nuk do të ishte për sëmundjen e tyre të lëkurës.

Aslam zbulon gabimet kryesore që mund të bëni që po irritojnë lëkurën.

Jeni të veshur me shalle dhe veshje të leshta

Mund të jetë një shtresë ngrohtësie, duke mbajtur qafën, veshët dhe gojën tuaj të ngrohtë, por Aslam thotë se shalli juaj mund të shkaktojë probleme të lëkurës.

Ajo thotë se, “Fërkimi nga një shall mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës dhe kruajtje rreth qafës”.

Nuk po dilni mjaftueshëm jashtë

Drita e kufizuar e diellit nuk ndikon vetëm në disponimin tuaj. Mund të bëjë gjithashtu që lëkura juaj të vuajë.

Aslam thotë: “Njerëzit me psoriasis vuajnë më shumë në dimër për shkak të mungesës së diellit të kombinuar me ajrin e ftohtë”.

Ju nuk po e përgatisni lëkurën tuaj për të ftohtin

Jo, ju nuk mund të ndihmoni se sa ftohtë është. Por ju mund të jeni në gjendje të mbroni lëkurën tuaj nga dëmtimet.

“Dermatiti është lëkura e përflakur, e cila zakonisht është e kuqe, e thatë dhe kruhet, e zakonshme kur lëkura ekspozohet ndaj motit të ftohtë dhe me erë”, thotë Aslam.

Ajo thotë se mjeku juaj i përgjithshëm mund të përshkruajë produkte që ndihmojnë, por farmacistët do të jenë në gjendje t’ju tregojnë gjithashtu produkte pa recetë.

Lini ngrohësen shumë ndezur

Nuk ju fajësojmë për ndezjen e ngrohëses. Por përpiquni të keni pushime gjatë gjithë ditës, ose të paktën t’i bëni në një temperaturë më të ulët.

Dushet tuaja janë shumë të nxehtë

Mund të jetë mënyra më e mirë për të mbajtur ngrohtë gjatë muajve më të ftohtë, por Aslam shpjegon se dushi i gjatë dhe i nxehtë mund të heqë vajin dhe lagështinë nga lëkura.

Jeni të stresuar

Netë më të gjata, më të errëta, kollë dhe ftohje, më pak lëvizje dhe zakone potencialisht jo të shëndetshme – vetëm disa faktorë që mund ta bëjnë jetën më stresuese.

Artikuj të ngjashëm