“Black Lives Matter” fushata që po përkrahet edhe nga yjet tona!

By

Java e kaluar në gjithë botën kishte vetëm një fushatë që mori vëmendjen e të gjithëve me plot të drejtë.

Protesta e kampanja të shumta në luftën kundër racizmit, që nisi sërish pas vrasjes së Floyd në Amerikë nga një polic.

Kjo u vlerësua si një gjest racist dhe përtej etikës së forcave policore e prandaj në këmbë u ngritën të gjithë përfshirë edhe kolegë të tij e bashkëshortja që kërkoi divorc.

Në heshtje nuk ka kaluar as tek ne, ku kanë reaguar shumë personazhe të njohura sidomos sot nën thurjen “E marte e zeze” ose “Blackout Tuesday”.

Në vazhdim mund ti shihni disa nga emrat tonë që reaguan në luftën kundër racizimit./Prive.al

View this post on Instagram

Black Lives Matter #blackouttuesday 🖤

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on

 

View this post on Instagram

🖤 #blackouttuesday

A post shared by Blerim Destani (@blerimdestani) on

View this post on Instagram

#blackouttuesday @blklivesmatter

A post shared by Argjentina Ramosaj (@argjentinaramosaj) on

View this post on Instagram

It comes more natural to Love, not to Hate! Hate is taught, the l❤️ve instinct is in us since the first day of life!Teach people not to hate, but to love instead! We sustain the movement! #blackleavesmatter #alltogetherasone #notoracism #georgefloyd Fola edhe dhe ne Piter Pan per 3 Tema te mprehta; 1. Pedofilia e njerezve te deformuar (qe duhet denuar) dhe eshte akti me I peshtire ndaj te miturve qe e percmoj dhe per te cilin kerkoj si qytetare qe drejtesia te veproje! Njerezit me probleme mendore do te jene gjithmone bashkeudhetarë te Jetes sone! Te ndihmojme Femijet te kujdesen sepse Djalli eshte mes nesh gjithmone ; ti edukojme te flasin hapur e te mund te jene te kuptuar e me pas te ndihmuar ne kohe nga Familjet, Miqte, Institucionet! 2. Dhuna e pashembullt e autoriteteve policore ndaj nje djali te ri ( qe mund edhe te Kete provokuar dhe gabuar, por smundet te ndeshkohet ashtu kurrsesi). Me eshte dridhur zemra nga ajo skene! Nese nuk mendojme per femijen e tjetrit sikur te ishte femija i gjithesecilit prej nesh, atehere do mbetemi nje shoqeri e semure! Policia qe duhet te jete shembull edukimi ishte modeli qe nuk duhet te jete! Patjeter ky qendrim nuk perfshin mijera forca rendi qe e bejne detyren e tyre me perpikmeri e per te cilet ndjej respekt si qyetare! Por s’mund te rri indiferente sa here qe ballafaqohem me modele dhune! Jemi ne thelb shoqeri e dhunshme shume, verbale e fizike! Kemi nevoje per modele te shendetshme! 3. Vdekja makabre e #georgefloyd qe ka tundur Ameriken dhe ka shkundur boten! Ne shqiptaret e kemi provuar ne lekure se cdo te thote Diskriminim Racial! Mediat sociale duhen perdorur per kauza te mira! Ngrini zerin sepse ai mund te degjohet! Kjo eshte Demokracia! Kauza e #georgefloyd eshte nje kauze me e forte, me e madhe dhe me e thelle sesa ngjyra e lekures! Ajo eshte kauza e Luftes kunder bullizmit te cdo dite dhe vecanerisht atij kibernetik, eshte lufta kunder bullizmit ne te gjitha nivelet; racial, lekure, etnie, besimi, seksi, gjinie, vlerash, besimesh! I Stand Tall not because someone is in his knees! I stand Tall because of my Values Backbone!

A post shared by ALKETA VEJSIU (@alketavejsiu) on

View this post on Instagram

Muted 🔇 #blackouttuesday

A post shared by A N X H E L I N A (@anxhelina) on

View this post on Instagram

#theshowmustbepaused #againstracism

A post shared by Ardian Bujupi (@ardianbujupi) on

View this post on Instagram

Together ❤️❤️ #noracism

A post shared by Florian Beqiri (@iamfloriani) on

View this post on Instagram

BLACK LIVES MATTER #blackouttuesday ✊🏿🖤

A post shared by Armina Mevlani (@armina_mevlani) on

View this post on Instagram

#justiceforgeorgefloyd #blacklivesmatter

A post shared by Dhurata Dora (@dhuratadora) on

View this post on Instagram

#blackouttuesday BLM

A post shared by Diona Fona (@dionafona) on

Artikuj të ngjashëm