Beyonce akuzohet nga artistja e famshme se po i ‘kopjon’ stilin

By

Erykah Badu, këngëtarja ikonë e njohur për sensin e saj unik të modës, së fundmi ka akuzuar Beyoncé se i ka vjedhur pamjet në turneun e saj aktual botëror “Rilindja”. Badu shkoi në mediat sociale për të nxjerrë në pah ngjashmëritë e habitshme midis stilit të saj personal dhe stilit të Beyonce.

Erykah Badu Seemingly Accuses Beyonce of Copying Her With Big Hat: 'Guess  I'm Everybody's Stylist'

Në një postim në Story-n e saj në Instagram, Badu ndau një foto të Beyoncé-s, e veshur me një kapele të madhe metalike në skenë, e cila ngjante shumë me atë që Badu ka veshur për dekada. Krahas fotos, Badu shkroi: “Hmmm… Unë mendoj se jam stilistja e të gjithëve”, duke sugjeruar se Beyonce kishte marrë frymëzim prej saj.

Postimi erdhi vetëm një ditë pasi Badu komentoi në postimin e Beyoncé në Instagram, duke treguar kapelën e saj. Në komentin e saj, Badu thjesht shkroi: “Jam e kënaqur”, duke lënë të kuptohet se ajo shihte ngjashmërinë midis stileve të tyre.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Badu është bërë sinonim i veshjes së kapelave të mëdha gjatë performancave të saj. Nga ana tjetër, albumi i fundit i Beyoncé, “Renaissance”, e paraqet atë të veshur me një kapelë argjendi kauboji, e cila është bërë një element kryesor për fansat në shfaqjet e saj.

Megjithatë, duket se shumica e fansave nuk ishin dakord me insinuatën e Badu. Shumë dolën në rrjetet sociale për të mbyllur pretendimet e këngëtares. Një fans shkroi në Twitter, “Duke arritur shumë larg”, ndërsa një tjetër shkroi, “Jo Erykah Badu duke hije Beyonce. Vajze.” Një fans i tretë shtoi: “Erykah nga të gjithë njerëzit duhet të dinë se artistët si Beyoncé kanë stilistë të shumtë që i bashkojnë këto gjëra. Sa herë që gjërat janë të ngjashme ose duken të frymëzuara, rrallëherë ka të bëjë drejtpërdrejt me artistin.”

Është e rëndësishme të theksohet se artistët shpesh punojnë me stilistë që kurojnë pamjet e tyre dhe marrin frymëzim nga burime të ndryshme. Ngjashmëritë në zgjedhjet e modës nuk janë të rralla në industrinë e argëtimit.

Kjo nuk është hera e parë që Beyoncé përballet me akuza për kopjim të artistëve të tjerë. Vitin e kaluar, këngëtarja Kelis e akuzoi Beyoncen për “vjedhje” pasi ajo mori këngën e Kelis të vitit 2003 “Milkshake” në këngën e saj “Energy”. Kelis shprehu zhgënjimin e saj dhe theksoi mungesën e integritetit në industrinë e muzikës. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm