Bella Hadid flet hapur për betejën e saj të shëndetit mendor

By

Bella Hadid ka folur për problemet e saj për shëndetin mendor në Instagram. Modelja amerikane ndau disa foto të saj në lot të martën, së bashku me një video të Willow Smith duke folur se si ajo nuk ndihet se është “mjaft e mirë” ndonjëherë. “Willow Smith, të dua ty dhe fjalët e tua. Më bëri të ndihem pak më pak e vetmuar dhe kjo është arsyeja pse do të doja ta postoja këtë”, ka shkruar Bella Hadid në Instagram.

25-vjeçarja foli për ndjenjat e pasigurisë dhe konfuzionit që të gjithë priremi t’i përjetojmë herë pas here. “Njerëzit harrojnë se të gjithë ndihen në thelb njësoj: të humbur, të hutuar, nuk janë vërtet të sigurt pse janë këtu,” tha ajo, duke shtuar se të gjithë ndjejnë ankth dhe u përpiqen ta mbulojnë atë në një farë mënyre.

Bella Hadid ka folur më herët për luftën me ankthin dhe depresionin e rëndë që kur ishte adoleshente.

Në postimin e saj të martën, ajo u kujtoi 47 milionë ndjekësve të saj në Instagram se rrjetet sociale nuk janë jeta reale. Ndërsa fansat janë mësuar ta shohin Bella-n në pistë, në foto magjepsëse nga fotosesionet ose në faqet me shkëlqim të revistave të modës, modelja 25-vjeçare shkroi: “Rrjetet sociale nuk janë reale. Për këdo që ka vështirësi, ju lutemi mbani mend këtë”.

Ajo ka postuar një seri selfie të përlotur teksa shkruan: “Kjo është pothuajse e përditshmja ime, çdo natë. Prej disa vitesh”.

“Ndonjëherë gjithçka që duhet të dëgjosh është se nuk je vetëm”, ka shkruar ajo në mbishkrim. “Pra, nga unë tek ju, ju nuk jeni vetëm. Unë të dua, të shoh dhe të dëgjoj”.

Në postimin e saj, Bella Hadid u kërkoi të gjithëve që luftojnë me shëndetin mendor të kujtojnë se sëmundja mendore dhe çekuilibri kimik nuk janë “lineare”.

Ajo vuri në dukje se ndjenjat e pafuqisë dhe ankthit mund të ndalen dhe të fillojnë përsëri.

“Është pothuajse si një slitë e rrjedhshme me pengesa, ka uljet dhe ngritjet e saj, dhe anasjelltas. Por dua që ju ta dini, ka gjithmonë dritë në fund të tunelit, dhe gjithmonë vjen një ndalim i plotë në një moment”, tha ajo.

Bella Hadid shkroi gjithashtu se ajo ka pasur “dëmtime dhe djegie të mjaftueshme” për të ditur se nëse shpenzoni kohë të mjaftueshme për të kuptuar traumat, shkaqet dhe gëzimet tuaja, do të mësoni se si ta trajtoni më mirë shëndetin tuaj mendor.

“Nëse punoni mjaftueshëm për veten tuaj, duke kaluar kohë vetëm për të kuptuar traumat, shkaktarët, gëzimet dhe rutinën tuaj, gjithmonë do të jeni në gjendje të kuptoni ose të mësoni më shumë për dhimbjen tuaj dhe si ta trajtoni atë. Kjo është gjithçka që mundeni. pyesni veten”, tha ajo.

Një numër i famshëm, duke përfshirë motrën Gigi Hadid, duartrokitën Bella për hapjen e saj në lidhje me luftën e saj me shëndetin mendor.

“Të dua”, ka shkruar Gigi Hadid në pjesën e komenteve.

“Ndershmëria dhe butësia juaj shëron kaq shumë,” tha Willow Smith, lufta e të cilit me shëndetin mendor e frymëzoi postimin.

Në janar, Bella Hadid kishte bërë një pushim nga rrjetet sociale për t’u fokusuar në shëndetin e saj mendor. “Merrni kohë për të marrë ndihmë për shëndetin tuaj mendor”, shkroi Bella pasi u kthye në Instagram. “Ia vlen të arrish potencialin tënd të plotë”.

Artikuj të ngjashëm