Vogue padit Drake për 4 milionë dollarë dhe arsyeja është mjaft interesante

By

Vogue e merr vërtetë seriozisht modën.

Botuesi i revistës ikonë të modës, Condé Nast, ka ngritur një padi prej 4 milionë dollarësh kundër Drake dhe reperit 21 Savage – pasi dyshja krijoi botime false të Vogue me veten në kopertinë për të promovuar albumin e tyre të ri “Her Loss”.

Kopjet me pamje të ligjshme të revistës u bënë virale në mediat sociale, postera të rremë u vendosën në New York dhe çështjet u shpërndanë në rrugë në vende si Miami, Atlanta dhe Los Angeles.

Madje Drake shkroi në Twitter së bashku me imazhin e kopertinës “Unë dhe vëllai im nesër në stendat e gazetave!! Faleminderit @voguemagazine dhe Anna Wintour për dashurinë dhe mbështetjen në këtë moment historik.”

Sipas padisë – e paraqitur këtë javë në Distriktin Jugor të New Yorkut dhe e parë nga Page Six – Condé Nast dërgoi një ndalim më 31 tetor duke kërkuar që Drake dhe ekipi i tij të ndalonin “përdorimin e paautorizuar të markës tregtare Vogue duke hequr Instagramin postimi, duke ndërprerë çdo shpërndarje të kësaj ‘reviste’ dhe duke lëshuar një deklaratë publike që sqaronte se kjo nuk ishte një kopertinë e vërtetë e Vogue.”

Sipas padisë, regjistrat tallëzues që u shpërndanë ishin një “riprodhim i plotë,
i ribotuar profesionalisht i numrit të tetorit të Vogue”, me disa faqe “të modifikuara për të mbivendosur logot promovuese për albumin e të pandehurve”. Të tjerat përfshijnë imazhe të [redaktores veterane të Vogue] Anna Wintour që nuk ishin në çështjen e vërtetë dhe në një rast u kontrolluan për të ndërhyrë një imazh të Drake.

Dokumentet e gjykatës vazhdojnë të pretendojnë: “Anna Wintour nuk autorizoi përdorimin e imazhit të saj për të promovuar albumin e të pandehurve”. Dokumenti gjithashtu argumenton se Vogues të falsifikuar “shfrytëzojnë” markën tregtare të revistës dhe kanë shkaktuar “konfuzion të gjerë publik”.

Sipas padisë, Condé Nast po kërkon dëmshpërblim prej 4 milionë dollarësh.

Por një burim i thotë Page Six, “Drake nuk është i shqetësuar”.

Promot për albumin e ri të Drake dhe 21 Savage “Her Loss” përfshinin gjithashtu hite të rreme të shtypit si një intervistë e Howard Stern, një performancë “SNL” dhe një koncert “Tiny Desk” të NPR.

Ndërkohë që institucionet e tjera mediatike i morën të gjitha me qetësi, një burim na thotë se “Vogue nuk ishte e lumtur. Çdo prizë tjetër ishte e lumtur dhe e mori në mjekër. Nuk është bërë me keqdashje.”

Stern madje foli për intervistën e rreme në transmetim dhe tha për përpjekjen, “Ai e modifikoi veten për t’u dukur sikur ishte në studion tonë… Drake bëri një punë aq të mirë sa që mediat po raportojnë për të sikur të ishte e vërtetë.”

Artikuj të ngjashëm