Vdes muzikanti i famshëm

By

John Regan, një basist i mirënjohur që luajti me Peter Frampton, Ace Frehley, Billy Idol, Rolling Stones dhe David Bowie, ka vdekur në moshën 71-vjeçare.

Një deklaratë nga gruaja e tij, Cathy Merring-Regan, u nda të premten në Facebook, ku shkruante: 

“Me pikëllimin më të madh ju njoftoj të gjithëve që Gjoni ndërroi jetë këtë pasdite”, thuhet në deklaratë. “Shumë njerëz kanë postuar mesazhe dashurie dhe ngushëllimesh në telefonin e tij. Po përpiqem të kuptoj se si të postoj në ndonjë nga faqet e tij [Facebook]. I vlerësoj të gjitha mendimet dhe lutjet tuaja”.

“Një nga thëniet e tij të preferuara ishte ‘Gjithçka që mund të marrësh me vete është ajo që ke dhuruar’,” vazhdoi ajo. “Nga leximi i mesazheve tuaja, e di që ai dha shumë dhe aq shumë dashuri iu dërgua. Ai kaloi papritur, por kjo ishte dëshira e tij”.

Shkaku i vdekjes nuk është bërë i ditur. 

Përveç luajtjes me Frampton, Regan ishte anëtar i Frehley’s Comet, me ish kitaristin e Kiss Ace Frehley, nga viti 1984 deri në 1990, duke regjistruar “Frehley’s Comet” (1987); “Second Sighting” (1988); dhe “Trouble Walkin'” (1989).

Peter Frampton

Basisti i mirënjohur më së shumti luajti me Bowie dhe Mick Jagger në këngën “Dancing in the Street” të vitit 1985 dhe me Rolling Stones vitin e ardhshëm në “Winning Ugly”.

Në vitin 2014, Regan bashkëthemeloi Four by Fate, i cili publikoi albumin e tij debutues “Relentless” dy vjet më vonë.

 

Artikuj të ngjashëm