“Variety” shkruan për filmin që Kosova përzgjodhi për në “Oscar 2022”

By

Kosova ka zgjedhur fituesen e trefishtë të Sundance të Blerta Bashollit, “Hive”, si hyrjen e saj zyrtare për kategorinë ndërkombëtare të Oscar.

Filmi fitoi Çmimin e Publikut, Çmimin e Regjisë dhe Çmimin e Jurisë së Madhe të Kinemasë Botërore në konkursin Dramatik të Kinemasë Botërore të Sundance në fillim të këtij viti, shkruan Variety pwr tw njoftuar lexuesit e saj nw lidhje me filmin.

“Hive” është një dramë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrije (Yllka Gashi), e cila, si shumë nga gratë e tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresë të zbehur dhe pikëllim në rritje që kur burri i saj u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Në mënyrë që të sigurojë familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh së bashku vejushat e tjera në komunitetin e saj për të filluar një biznes që shet një produkt ushqimor vendas. Gjetja e shërimit dhe ngushëllimit në shqyrtimin e një të ardhme pa burrat e tyre, por vullneti i tyre për të filluar të jetojnë në mënyrë të pavarur takohet me armiqësi. Burrat në fshat dënojnë përpjekjet e Fahrijes për të fuqizuar veten dhe gratë përreth saj, duke filluar një grindje që kërcënon sovranitetin e tyre të ri.

Zeitgeist Films në bashkëpunim me Kino Lorber do të nxjerrin “Hive” ekskluzivisht në Film Forum në Nju Jork më 5 nëntor dhe filmi do të hapet në Los Angeles në Teatrin Mbretëror të Laemmle më 12 nëntor.

Kjo wshtw kandidatura e tetë e Oscar për Kosovën dhe vendi ende nuk ka siguruar një nominim.

Për 94 Çmimet e Akademisë, afati i fundit për paraqitjet në kategorinë e veçorive ndërkombëtare është 1 nëntori. Një listë e shkurtër prej 15 finalistësh do të zbulohet më 21 dhjetor dhe pesë të nominuarit më 8 Shkurt 2022. Ceremonia e Oskarit do të zhvillohet në mars 27, 2022.

Filmi “Another Round” fitoi kategorinë këtë vit. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm