The Weeknd ‘kërcënon’ festivalin Coachella

By

Drama në Coachella po vazhdon çdo ditë e më tepër.

The Weeknd kërcënoi se do të tërhiqej nëse nuk i paguheshin të njëjtat para si West, i cili do të mblidhte 8 milionë dollarë plus një tarifë paraqitje prej 500,000 dollarësh.

Page Six kishte zbuluar ekskluzivisht se The Weeknd ishte kandidati kryesor për të zëvendësuar reperin Kanye West, i cili u tërhoq nga koncerti më pak se dy javë para shfaqjes.

Organizatorët e Coachella njoftuan herët të mërkurën se The Weeknd dhe supergrupi i muzikës shtëpiake Suedeze House Mafia do të marrin përsipër vendet e reperit të dielën, më 17 prill dhe më 24 prill. Por një burim muzikor na tha se marrëveshja nuk ishte ende bërë për The Weeknd.

Burimi tha, “The Weeknd erdhi në një njoftim të shkurtër për të marrë vendin e parë të Kanye. Por Phil Anschutz [i cili zotëron Festivalin Coachella përmes AEG Live] donte të mbante paratë e Kanye dhe të paguante The Weeknd shumë më pak, vetëm disa milionë. Festivali do të fuste në xhep pjesën tjetër”.

Mashtrimi çoi në negociata të vështira këtë javë midis menaxhmentit të The Weeknd dhe kompanisë Goldenvoice të Anschutz, e cila prodhon festivalin.

Burimi vazhdoi: “Edhe pasi Coachella njoftoi formacionin e ri të mërkurën, një marrëveshje nuk ishte në fuqi për The Weeknd, i cili kërcënoi se do të tërhiqej brenda një ore nëse nuk merrte të njëjtën shumë si Kanye.

“Më në fund, kompania e Anschutz u dorëzua dhe ra dakord të paguante The Weeknd të njëjtat para”.

Kanye u largua nga koncerti më pak se dy javë para shfaqjes sepse ai “dëshiron të marrë ndihmë” pasi ‘sulmoi’ publikisht ish-bashkëshorten Kim Kardashian dhe të dashurin e saj Pete Davidson në mediat sociale – gjë që çoi në 24 orë pezullim në Instagram dhe në heqjen e performancës së tij në Grammy.

 

 

Artikuj të ngjashëm