“Squid Game” zyrtarisht seriali më i shikuar ndonjëherë në Netflix

By

Seriali dramë i Koresë së Jugut “Squid Game” është bërë seriali më i popullarizuar ndonjëherë i Netflix, duke tërhequr 111 milionë fansa që nga debutimi i tij më pak se katër javë më parë, tha të martën shërbimi i transmetimit.

Seriali i cili theu rekorde, imagjinon një botë makabre në të cilën njerëzit e margjinalizuar ballafaqohen kundër njëri -tjetrit në lojërat tradicionale të fëmijëve. Ndërsa fituesi mund të fitojë miliona para, lojtarët që humbin vriten.

Përhapur në të gjithë botën, veçanërisht përmes mediave sociale, “Squid Game” ka kryesuar listat e Netflix në më shumë se 80 vende.

“Squid Game ka arritur zyrtarisht 111 milionë fansa – duke e bërë atë nisjen tonë më të madhe të serive ndonjëherë!” cicëroi Netflix në Twitter.

Për krahasim, seriali “Bridgerton” arriti 82 milionë shikime në debutim, duke përdorur metrikën e brendshme të Netflix e cila përfshin çdo llogari që shikoi një episod për të paktën dy minuta.

Suksesi i “Squid Game” përforcon ndikimin gjithnjë e më të madh të Koresë së Jugut në kulturën popullore globale, pas pëlqimeve të grupit K-pop BTS dhe filmit Parasite fitues të Oscar-it.

Gjithashtu ky sukses i fundit ndihmon Netflix për të prodhuar më shumë përmbajtje në gjuhën ndërkombëtare dhe jo-angleze. Debutimi i tretë i serialit më i shikuar i transmetuesit, për shembull, është “Lupin” në gjuhën frënge.

Netflix ofron “Squid Game” në të dyja versionet e dubluara dhe të titruara në gjuhë të shumta, duke zgjeruar audiencën e saj të mundshme.

Në shkurt, platforma më e popullarizuar e transmetimit në botë njoftoi planet për të shpenzuar 500 milionë dollarë vetëm këtë vit në seri dhe filma të prodhuar në Korenë e Jugut.

Artikuj të ngjashëm