Sot po kurorëzohet, ja disa fakte interesante për Mbretin Charles III

By

Përpara kurorëzimit historik të Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla në Westminster Abbey, këtu janë disa fakte argëtuese për madhështinë e Tij.

Charles i do vezët më shumë se çdo gjë

Dashuria e Charles për vezët është e dukshme përmes vendimit të tij për të zgjedhur një quiche si pjatën e tij të njohur në vend të pulës së njohur që sundonte në tryezë deri tani. Sipas një shefi kuzhine, i cili pretendon se ka pjekur quiche për të “shumë herë”, Charles i pëlqen vezët e pjekura dhe vezët e ziera. Ish-kuzhinieri i tij privat, Mervyn Wycherley, ka folur për kërkesat specifike të përgatitjes së mbretit, duke thënë: “Vezët e tij duhej të ziheshin për saktësisht katër minuta. Nuk ishte kurrë asgjë tjetër veçse një vezë katër minutëshe. Gjithmonë kam mbajtur tre tigane të ziejnë – vetëm për të qenë i sigurt.” Një ish-punonjës shtëpie ka pohuar gjithashtu se, Charles ndonjëherë do të ftojë pjesën tjetër të grupit përsëri tek ai për një festë me vezë dhe uiski pas një dite gjuetie

Ai është një adhurues i telenovelave

Ai i dha një thirrje surprizë dramës së gjatë Emmerdale në Çmimet e Televizionit Kombëtar në tetor. Sipas Euro news, ai ka parë gjithashtu Poldark, një dramë historike dhe “The Night Manager” të vitit 2016, me Tom Hiddleston. Charles me sa duket i pëlqeu “shumë”.

Ai ka shumë opinion

Sipas Sally Bedell Smith, një biografe dhe e njohur e Charles, ai ka një kurioz dhe “mendje të madhe”, një “talent si një diplomat i përkryer”, një “shpirt të pavarur” dhe një dashuri për të mësuar që e bëjnë atë diçka të njohur. -të gjitha, “shumë i ndjeshëm ndaj shkeljeve të protokollit” dhe shpërfillës i pikëpamjeve që bien ndesh me të tijat. Disa nga shkaqet që Charles mori përfshinin pajisje më të mira për forcat britanike në Irak; disponueshmëria e zgjeruar e barnave bimore; trajtimi i dobët i fermerëve nga supermarketet.

Ai ka një dorëshkrim të veçantë

Nuk dihet për shumë njerëz, por mbreti Charles ka një dorëshkrim shumë të hollë dhe unik kursive.

Ai flet uellsisht

Edhe pse nuk e fliste rrjedhshëm gjuhën, Mbreti Charles mori disa mësime në universitetin Aberystwyth në vitin 1969. Ai bëri disa komente në uellsisht gjatë fjalimit të tij si Princi i Uellsit dhe më vonë në fjalimin e tij në parlamentin e Uellsit pasi u bë Mbret.

Ai kurrë nuk udhëton pa një kapak tualeti prej lëkure

Biografi Christopher Anderson shpjegon: “Ai dëshiron atë që dëshiron kur e dëshiron.” Ekspertja mbretërore Tina Brown, thotë se ai gjithashtu sjell me vete në udhëtime dy pikturat e tij të peizazhit skocez dhe një shtrat ortopedik.

Ai ka një temperament

Charles ka një “kalim vullkanik” dhe është “shumë i aftë të fluturojë në tërbim”. Andersen shkruan se, pasi rrëzoi aksidentalisht një manshetë në një kanal kanalizimesh, Charles një herë tërhoqi lavamanin nga muri në të cilin ishte montuar dhe më pas e kapi shërbëtorin e tij nga fyti me tërbimin e tij.

Ai ka një emër më të gjatë nga sa mendojmë

Ne të gjithë e njohim si Mbreti Charles, por ai është Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor i Mbretërisë së Bashkuar. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm