Eliza Dushku dhe komuniteti i studentëve shqiptar në Harvard ndihmojnë Shqipërinë

By

Në Universitetin e Harvardit, këtë të premte do të shfaqet filmi dokumentar i Eliza Dushkut “Dear Albania”.

Pas tërmetit të tmerrshëm në Shqipëri, Eliza Dushku vëllai i saj Nate Dushku bashkë me komunitetin shqiptar të studentëve në Harvard po organizojnë event bamirësi ku do shfaqin dokumentarin e Eliza Dushkut “Dear Albania” – dokumentar i cili u publikua në vitin 2015 ku shfaqen edhe yje e politikanë shqiptar.

Image result for eliza and nate dushku
Eliza dhe Nate Dushku

Biletat janë falas, mirëpo ky event ka për qëllim të mbledhë donacionë nga njerëz vullnetmirë.

Filmi dokumentar “Dear Albania” dy histori: rrugëtimi i Shqipërisë nëpër shekuj shtypjesh, pushtimesh dhe grindjesh civile për të triumfuar mbi komunizmin dhe shfaqjen e tij si një shtet i gjallë modern; dhe udhëtimi i një familje – familjes Dushku.

Në vitet e kaluara, aktorja amerikane Eliza Dushku, e cila është me prejardhje të përzier daneze dhe shqiptare, është interesuar me pasion dhe është lidhur me vendin e të parëve të babait të saj. Në Shqipërinë e dashur, Eliza dhe vëllai i saj Nate udhëtojnë për në Shqipëri ku eksplorojnë 15 qytete unike në të gjithë vendin. Ata zbulojnë të tashmen e Shqipërisë, të kaluarën e saj dhe dëgjojnë për shpresat e saj për të ardhmen. Për motrat dhe motrat, udhëtimi në shtëpinë e tyre stërgjyshore bëhet një zbulim kulturor, historik dhe personal. /Prive.al

Gepostet von Harvard Albanian Students Association am Montag, 2. Dezember 2019

Artikuj të ngjashëm