Reperi i njohur rikthehet në gjyq të ri pas 11 vjetësh betejë ligjore

By

Pas një beteje të gjatë ligjore, reperi amerikan Meek Mill i është nënshtruar një procesi gjyqësor të ri mbi akuzat për drogë dhe armë, vepra të cilat datojnë në vitet e tij adoleshente.

Tre gjyqtarë në Pensilvani vendosën se kishte probleme të besueshmërisë me gjyqin e tij fillestar në vitin 2008.

Reperi, i cili u burgos në vitin 2017 për një shkelje lirisë me kusht, tani po përballet me drejtësinë për vepra kriminale.

Ai është mbështetur nga të famshmit dhe aktivistët, të cilët thonë se sistemi i trajton më pak ashpër pakicat pasi Mill nisi një fushatë për trajtim më të mire ndaj personave të kësaj kategorie.

Artikuj të ngjashëm