Pse Skivi e quan veten ‘ujk i natës’?

By

Në një material ekskluziv për Prive, Skivi vjen për të na rrëfyer 10 gjëra që nuk i kemi ditur më parë.

Ai tregon shumë gjëra për jetën e tij personale të pa rrëfyera më parë si eksperienca e tij në Amerikë si student dhe lidhja e babait të tij më këngën ikonë “Kënga e Zagrebit” të Agustin Ukës – por, edhe për një përvojë të hidhur në moshën 16 vjeçare kur u aksidentua me makinë.

Ai tregon se ka hëna e plotë ka ndikim në energjinë e tij dhe këtë kohë ai e shfrytëzon duke punuar në materiale të reja – “Unë jam një ujk i natës” – shprehet ai.

Këto e shumë të tjera ndiqni duke klikuar në videon e mëposhtme.

Në fakt, koncepti se ‘ndiheni më ndryshe’ gjatë një hëne të plotë është mjaft i njohur në astrologji dhe gjetkë.

Shkencërisht, është e paqartë se si ndikon hëna e plotë në gjumë. Hulumtimi nga shkencëtarët në Universitetin e Bazelit në Zvicër ka zbuluar se, rreth një hëne të plotë, njerëzit e kanë të vështirë të flenë. Ndërsa kërkime të tjera kanë pasur rezultate të ngjashme, përfundime përfundimtare në mesin e komunitetit shkencor nuk janë bërë ende.

Megjithatë, në botën e astrologjisë, fakti që një hënë e plotë mund të ndikojë në gjumin tuaj nuk është befasuese. “Hëna kontrollon oqeanin (tërheqja gravitacionale nga Hëna në Tokë kontrollon baticat e oqeanit), dhe njerëzit janë të përbërë nga 50 deri në 70 përqind ujë (në varësi të moshës dhe faktorëve të tjerë)”, thotë astrologia Lisa Stardust për Bustle. “Duke qenë se Hëna kontrollon oqeanet dhe ujërat në Tokë, […] trupi i njeriut [mund të] preket po ashtu nga fazat hënore.” Ndërsa Hëna ndikon në ujërat në tokë, astrologjia beson se ndikon edhe në ujërat brenda nesh.

Këto ndryshime mund të na bëjnë të ndiejmë emocione të ngritura kur Hëna është e plotë. “Sa më afër arrijmë në një hënë të plotë, aq më i fuqishëm është efekti në ngritjen e emocioneve tona, për më mirë ose për keq”, thotë Jaya Jaya Myra për Bustle.

 

Artikuj të ngjashëm