Projekti i ri i Lady Gaga-s na kujton fillimet e saj

By

Lady Gaga ka mbetur një nga yjet më të mëdha të pop-it në planet, ani pse ajo nuk krijoi muzikë pop.

“Stupid Love” është kënga e saj e re që prezanton kthimin e këngëtares në zhanrin pop.

Është një “Gaga klasike”, ajo fazë në fund të viteve ’00 kur e vetmja gjë më e madhe se hitet e saj ishin videot muzikore dhe pjesët konceptuale të artit që i rrethonin.

Ato mini-filma me buxhet të madh shpesh shoqëroheshin me muzikë që ishte po aq e guximshme; në të gjithë The Fame Monster dhe Born This Way. Nëse disko e guximshme dhe e ndritshme e “Stupid Love” tingëllon si çdo gjë në katalogun e saj, ajo është një version i shpejtë i “Do Ëhat U U Ëant”, një këngë e fshirë kryesisht nga rekordi publik për shkak të prominencës së R. Kelly.

Videoja përqafohet nga vlerat energjetike të JRPG të viteve ’90 mirëpo e zbehtë në krahasim me “Bad Romance” ose “Telephone”.

E megjithatë “Stupid Love” po mbush një boshllëk në këtë lloj arti: E vetmja artiste tjetër që punon në këtë mënyrë është Dua Lipa, Future Nostalgia është e madhe, e ndritshme dhe energjike.

Ekziston një oreks për këtë lloj tingulli, e dëshmuar kur kënga doli në internet në fillim të këtij viti.

“Stupid Love” kap aq sa duhet nga natyra, stili  dhe shpirti i pa mposhtur që e bëri Gagan të veçantë që nga fillimi.

Burimi: Pitchfork

Artikuj të ngjashëm