Pas vdekjes, Tina Turner thyen rekorde

By

Kënga e Tina Turner e vitit 1984 ‘What’s Love Got To Do With It’ ka arritur vendin e parë në tabelën e iTunes në SHBA.

Disa nga këngët e interpretueses të ndjerë kanë arritur gjithashtu kulmin në tabelë, dhe tetë nga dhjetë këngët më të mira në listë i atribuohen krijueses të hitit.

Këngëtarja, e cila u nda nga jeta të dielën, ka gjithashtu tre rekorde, All The Best: The Hits, Simply The Best dhe Private Dancer, që kryesojnë listën e albumeve të iTunes.

Videot muzikore për What’s Love Got To Do With It, si dhe Private Dancer dhe We Don’t Need Another Hero, janë bërë gjithashtu tre videoklipet më të njohura në platformë.

Disa video të tjera muzikore që shfaqin punën e Turner kanë marrë gjithashtu një rritje të papritur në popullaritet. 

‘What’s Love Got To Do With It’ u publikua si singulli i tretë nga Private Dancer, i cili debutoi më 29 maj 1984.

Kënga u prit me shumë lavdërime që në daljen e saj fillestare dhe kryesoi në atë kohë tabelën amerikane të Billboard 100.

Kënga arriti dëgjueshmëri edhe në territore të ndryshme, duke përfshirë Australinë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanadanë.

Emri i këngës u përdor si emri i filmit biografik të Turner, i cili u publikua në vitin 1993.

‘What’s Love Got To Do With It’ u emërua si kënga dhe si rekordi i vitit gjatë 27-të të çmimeve vjetore Grammy.

Turner mori gjithashtu çmimin për performancën më të mirë vokale të femrës pop gjatë ceremonisë.

‘What’s Love Got To Do With It’ u fut më vonë në Grammy Hall of Fame në 2012.

Artikuj të ngjashëm