Pas një beteje dyvjeçare, më në fund do realizohen planet madhështore të Dua Lipës

By

Dua Lipës më në fund i është dhënë leja për të filluar rinovimin e shtëpisë së saj në Londër, pas një beteje gati dyvjeçare.

Këngëtarja e bleu pronën në vitin 2017 për 6.75 milionë funte kur ishte vetëm 22 vjeç.

Por pas paraqitjes së planeve të propozimit në dhjetor të vitit 2021 për të ndërtuar një pishinë, dhomë me avull, dush, dhomë zhveshjeje, zonë relaksi, kinema, zonë pritjeje në studio dhe holl, asaj iu dha leja më në fund.

Tani, ajo është e vendosur të marrë më në fund ndërtuesit – megjithëse atyre u është thënë se duhet të mbajnë zhurmën në minimum dhe mund të përdorin vetëm makineri që nuk janë më të forta se një pëshpëritje.

Një burim i tha The Sun: “Planet e Dua-s për shtëpinë e saj janë epike dhe pas katër vitesh ajo më në fund ka filluar të kërkojë ndërtues për të filluar punën në studion e saj muzikore, pishinën, palestrën, kinemanë dhe zonën e qetësimit.

Arritja atje: Dua Lipa më në fund i është dhënë leja për të filluar rinovimet në shtëpinë e saj në Londër, pas një beteje gati dy vjeçare

“Ajo duhet t’u përmbahet disa marrëveshjeve mjaft strikte për shkak të kundërshtimeve të shumta ndaj planeve të saj për humbjen e hapësirës së gjelbër.

“Ekipi i saj i ndërtimit do të duhet të mbajë tingujt e veglave elektrike në një pëshpëritje dhe të gjitha pajisjet duhet të montohen me izolues kundër dridhjeve.

“Askush nuk duhet të jetë i vetëdijshëm se po bëhet ndonjë punë dhe fqinjët e Duas mund të kenë erë të keqe nëse janë. Dua nuk dëshiron të shkaktojë bezdi dhe mezi pret ta bëjë shtëpinë e saj një shtëpi ndryshe”.

Si dhe planet e saj të tjera, ajo gjithashtu donte të prishte një shtesë të pasme dhe të ndërtonte një të re për të krijuar një dhomë familjare me një çati të gjelbër – gjë që planifikuesit në këshillin lokal dhe konservatorët e kundërshtuan.

Ajo po planifikonte gjithashtu një rinovim kopshti ‘në traditën romantike të Arteve dhe Mjeshtërive’ me një lëndinë të re, tarracë përpara, oborr të mbjellë, tarracë të fundosur, kopsht ballkoni, tarracë kuzhine, tarracë me diell dhe kafaz.

Do të kishte gjithashtu një shteg të ri me shkallë që lidh kopshtin e përparmë dhe të pasëm, një gardh me shkoza të lyer me murin kufitar për të krijuar një zonë të brendshme të mbrojtur të oborrit dhe porta të reja rrëshqitëse të automatizuara  në hyrje.

Dua aplikoi për leje planifikimi për punimet e propozuara sepse prona shtrihet në një zonë të caktuar të ruajtjes, por një forum lokal i lagjes e kundërshtoi aplikimin.

Kopshti i ri i poshtëm do të aksesohet nga hapësirat e reja të punës në studio në bodrum për të lejuar që aktiviteti i punës të jetë i ndarë nga pjesa tjetër e shtëpisë. Muri mbajtës i kufirit në anën perëndimore do të ri-faturohet me tulla të kuqe e cila është më e karakterit të zonës së konservimit sesa tulla ekzistuese e verdhë.

Artikuj të ngjashëm