Ndahet nga jeta ylli i “Sesame Street” (FOTO)

By

Bob McGrath, një anëtar origjinal i kastit të programit të dashur për fëmijë “Sesame Street”, ka vdekur, sipas deklaratave nga familja e tij dhe Sesame Workshop të shpërndara në mediat sociale.

Ai ishte 90 vjeçar.

“Familja McGrath ka një lajm të trishtuar për të ndarë. Babai ynë Bob McGrath, ndërroi jetë sot. Ai vdiq i qetë në shtëpi, i rrethuar nga familja e tij”, thuhet në deklaratën e familjes të shpërndarë në Facebook.

McGrath u shfaq në pilotin “Sesame Street” në vitin 1969 dhe vazhdoi të punojë në 47 sezone të shfaqjes si Bob Johnson, duke u larguar nga seriali në 2017, por ende e përfaqësonte atë në ngjarje të ndryshme vitet e fundit.

Aktori, i cili ishte gjithashtu një tenor dhe muzikant i arrirë, performoi në “salla koncertesh nga Las Vegas në Saskatchewan në Tokio shumë herë”, sipas Sesame Workshop. McGrath ndihmoi në krijimin e disa prej këngëve më të njohura të “Sesame Street” – si “People in Your Neighborhood” dhe “Sing a Song” – elementë kryesorë të paharrueshëm të fëmijërisë.

McGrath, baba i pesë fëmijëve dhe gjysh, ka lënë pas gruan e tij Ann Logan Sperry.

Artikuj të ngjashëm