Ndahet nga jeta këngëtarja legjendare e rock’n’roll-it

By

Tina Turner, ylli pionier i rock’n’roll-it që u bë një gjigant i pop-it në vitet 1980, ka vdekur në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Ajo kishte vuajtur nga shëndeti i keq vitet e fundit, duke u diagnostikuar me kancer të zorrëve në 2016 dhe duke iu nënshtruar transplantit të veshkës në 2017.

Turner pohoi dhe përforcoi aksionet formuese të grave zezake në rock’n’roll, duke përcaktuar atë epokë të muzikës deri në atë masë sa Mick Jagger pranoi se mori frymëzim nga performancat e saj të gjalla dhe energjike live për personazhin e tij skenik. Pas dy dekadash pune u bë një nga ikonat përcaktuese të pop-it të viteve 1980 me albumin Private Dancer. Jeta e saj u përshkrua në tre kujtime, një biografi, një muzikal xhuboks dhe në vitin 2021, në filmin dokumentar të mirënjohur, Tina.

Në një deklaratë të mërkurën mbrëma, publicisti i saj Bernard Doherty tha: “Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’ ka vdekur paqësisht sot në moshën 83-vjeçare pas një sëmundje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër. Me të, bota humbet një legjendë muzikore dhe një model.”

Turner lindi Anna Mae Bullock më 26 nëntor 1939 dhe u rrit në Nutbush, Tennessee, ku kujtoi se si fëmijë kishte mbledhur pambuk me familjen e saj. Ajo këndoi në korin e kishës së qytetit të vogël dhe ndërsa një adoleshente foli – ose më mirë, këndoi – në grupin e Ike në St Louis: ai e kishte refuzuar kërkesën e saj për t’u bashkuar derisa e dëgjoi atë të kapte mikrofonin gjatë një shfaqjeje të Kings of Rhythm për një interpretim i BB King’s You Know I Love You.

Ajo bëri debutimin e saj të regjistruar me emrin me këngën e Ike dhe Tina Turner A Fool in Love në korrik të vitit 1960, e cila theu Top 30 të SHBA-së dhe filloi një seri suksesi të respektuar në listë. Por ishin performancat e tyre live që i bënë sensacion. Ike vizitoi Ike dhe Tina Turner Revue në mënyrë agresive në Chitlin’ Circuit – duke përfshirë para audiencave të ndara, kaq ishte fuqia e tyre komerciale. Në vitin 1964, ata nënshkruan me Warner Bros imprint Loma Records, e cila publikoi albumin e tyre të parë në tabelë: Live! Shfaqja e Ike & Tina Turner.

Në gjysmën e dytë të viteve ’60, dyshja u shoqëruan nga shumë prej emrave më të mëdhenj të rock-ut. Phil Spector prodhoi këngën e 1966 River Deep – Mountain High; ata mbështetën Rolling Stones në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë në SHBA, dhe yjet duke përfshirë David Bowie, Sly Stone, Cher, Elvis Presley dhe Elton John erdhën në rezidencën e tyre në Las Vegas.

Ata ishin një forcë fituese e Grammy-ve në vitet 1970 – një garë që mori fund kur Turner la Ike, i cili kishte qenë vazhdimisht i dhunshëm dhe jobesnik, në 1976. Kënga e saj e fundit me grupin ishte Baby, Get It On , nga përshtatja filmike e vitit 1975 e operës rock të Who’s Tommy, në të cilën ajo luajti si Acid Queen, një personazh me të njëjtin emër të albumit të saj të dytë solo.

Turner vlerësoi Budizmin dhe veçanërisht praktikën e këndimit që ndikoi pozitivisht në jetën e saj në vitet 1980. Jashtë muzikës, ajo luajti në Mad Max Beyond Thunderdome përballë Mel Gibson në 1985. Ajo botoi kujtimet e saj të para, bestsellerin global I, Tina, në 1986, i cili më vonë u përshtat në filmin e vitit 1993 What’s Love Got to Do With It? me Angela Bassett në rolin e Turner. Në vitin 1995, ajo këndoi melodinë e filmit të James Bond GoldenEye.

Tina Turner performon në O2 Arena në Londër në 2009.

Turner njoftoi tërheqjen e saj në vitin 2000, një vit pasi publikoi albumin e saj të fundit solo, Twenty Four Seven, megjithëse ajo do të kthehej në skenë në 2008, duke performuar në çmimet Grammy me Beyoncé dhe për një turne të fundit për të shënuar 50 vjet të karrierës së saj. .

Turner bashkëpunoi në muzikalin Tina me Phyllida Lloyd, i cili u shfaq premierë në 2018 dhe fitoi çmimet Laurence Olivier dhe Tony për shfaqjet përkatëse West End dhe Broadway. “Ky muzikal nuk ka të bëjë me yllin tim,” tha Turner për produksionin. “Bëhet fjalë për udhëtimin që bëra për të arritur atje. Çdo natë dua që audienca t’ia heqë teatrit që ju mund ta ktheni helmin në ilaç.”

Turner ka lënë pas burrin e saj të dytë, ekzekutivin gjerman të muzikës Erwin Bach. Ata u martuan në korrik 2013 pas 27 vitesh së bashku dhe jetuan në Zvicër. Në vitin 2013, Turner hoqi dorë nga shtetësia e saj amerikane për t’u bërë shtetase zvicerane.

Artikuj të ngjashëm