Met Gala 2022: Këto janë detajet e këtij viti

By

Çdo vit, veshjet në Met Gala janë në bisedë me një temë të ndryshme. Në vitin 2018, tema ishte “Trupat Qiellor”. Në vitin 2019, ishte “Kampi: Shënime mbi modën”.

Po për Met Gala 2022? Kodi i veshjes për eventin e sivjetshëm, të mbajtur më 2 maj në Nju Jork, është “glamuri i praruar, kravata e bardhë”. Kravatat e bardha janë një klasifikim edhe më formal se kravata e zezë, duke thirrur për fustane të gjata deri në dysheme për femra dhe xhaketë të zezë me bisht për meshkuj, sipas Brides.

E njohur zyrtarisht si Përfitimi i Institutit të Kostumeve, galaja vetëm me ftesa – me çmimin e saj rreth 35,000 dollarë për biletë – mbledh fonde për departamentin e modës të muzeut. Çdo i ftuar në listë, i cili numëronte rreth 550 në 2019 sipas Neë York Times, miratohet nga kryeredaktorja e  Vogue, Anna Wintour.

Çfarë nënkupton tema e këtij vitit, “Glamuri i Praruar”?

Sipas faqes së internetit të muzeut, ekspozita do të shfaqë veshje për burra dhe gra nga shekulli i 18-të e deri më sot.

Sipas Vogue, kostumet kanë për qëllim të rikthehen përsëri në Epokën e Artë të Nju Jorkut, një epokë transformuese në historinë amerikane që shtrihet nga 1870 deri në 1890.

Gjatë kësaj kohe, e cila ra midis Luftës Civile dhe fillimit të shekullit, pasuritë u bënë falë infrastrukturës që po zgjerohej me shpejtësi. Miliarderët e asaj kohe përfshinin John D. Rockefeller, Andrew Carnegie, Cornelius Vanderbilt, Henry Clay Frick dhe John Jacob Astor.

Artikuj të ngjashëm