Mbretëresha zotohet se nuk do të veshë më rroba me lesh të vërtetë

By

 

Mbretëresha Elizabeth ka vendosur të kalojë tek leshi i rremë, këtë e ka shpalosur këshilltari personal i monarkut në librin e saj të ri.

 

“Nëse mbretëresha do të marrë pjesë në një angazhim në mot veçanërisht të ftohtë, nga 2019 e tutje lesh i rremë do të përdoret për t’u siguruar që ajo të qëndrojë e ngrohtë,” shkroi Angela Kelly.

Image result for queen elizabeth fur

Organizata bamirëse për të drejta të kafshëve Humane Society International / UK duartrokiti këtë vendim të monarkut.

“Jemi të tronditur që madhështia e saj zyrtarisht ka dalë pa lesh,” tha Drejtori Ekzekutiv Claire Bass, duke e quajtur vendimin e mbretëreshës “pasqyrimin perfekt të gjendjes shpirtërore të publikut britanik, shumica e të cilëve e neverisin leshin mizor dhe nuk duan asgjë për të bërë me të.”

Image result for queen elizabeth fur

“Ne po i bëjmë thirrje Qeverisë Britanike të ndjekë shembullin e saj të Madhërisë dhe të bëjë Mbretërinë e Bashkuar si vendin e parë në botë që ndalon shitjen e leshit të kafshëve.”ka shtuar më tej organizata.

 

Burimi: Pagesix.com

Artikuj të ngjashëm