Legjenda e boksit Elvir Muriqi fiton trofeun e radhës në New York

By

Elvir Muriqi është një legjendë moderne e boksit, i njohur si “Kosova Kid” në ring. Ai u bë sportisti i parë shqiptar që mbajti tituj të shumtë, duke përfshirë fitimin e Dorezave të Artë 1998, dy kampionate, kampion në kikboks amator në Bregun Lindor dhe kampion Tri-shtete.

Triumfi i tij erdhi me fitimin e New York-ut Golden Gloves në Madison Square Garden në vetëm 18 vjeç.

View this post on Instagram

A post shared by Elvir Muriqi (@elvirmuriqi)

Pasi doli nga ring, Muriqi ndoqi sipërmarrjen duke nisur biznese të suksesshme. Së fundmi, ai u nderua me trofeun e Arritjes së Përjetshme në Sport – “Lifetime Achievement in Sports” në NYC.

Artikuj të ngjashëm