Ky është filmi me të cilin Alban Ukaj shkoi sërish në Kanë

By

Alban Ukaj është pjesë e Festivalit të Filmit në Kanë. Aktori me origjinë është nga Prishtina mirëpo jeton në Sarajevë.

Aktori i njohur është i pranishëm së bashku me pjesëtarët e tjerë të filmit të titulluar “Tori et Lokita”.

Për cfarë bëhet fjalë në filmin “Tori dhe Lokita”?

Filmi tregon historinë e Lokitës (Joely Mbundu), një adoleshente nga Benini që jeton në një shtëpi belge për fëmijët emigrantë me vëllain e saj të vogël Tori (Pablo Schils). Ata kanë kaluar nëpër ferr së bashku në udhëtimet e tyre nga Afrika dhe problemet e tyre nuk po pushojnë.

Lokita është e dëshpëruar për të marrë letrat e saj të qëndrimit dhe për ta bërë këtë, duhet të provojë se Tori – i rrezikuar në vendin e tij sepse u akuzua si magjistar – është me të vërtetë vëllai i saj. Në fakt, ai nuk është, por ata kanë krijuar një lidhje të butë vëlla-motra të kujdesit të ndërsjellë. Në vështirësi të rënda financiare, ata fitojnë para duke shitur drogë gjatë natës për hajdutin dhe kuzhinierin e restorantit Betim (luan Alban Ukaj), por janë gjithashtu në borxhe ndaj kontrabandistëve afrikanë Justine (Nadège Ouedraogo) dhe Firmin (Marc Zinga), ndërsa Lokita është e dëshpëruar t’i dërgojë para nënës së saj në shtëpi.

Kur shpresat e Lokitës për një jetë më të mirë duket se po zhbëhen, ajo bën një marrëveshje të dëshpëruar me Betimin dhe pranon të punojë për të në kujdesin e një kështjelle të largët të një ferme kanabisi, ku do të punojë për tre muaj në kushte të zymta dhe pa mundësinë e duke kontaktuar Torin. Djali, ndërkohë, bën një përpjekje të guximshme dhe të vendosur për ta gjetur atë – gjë që përfundimisht i vendos ata të dy në telashe akoma më të thella. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm