Kush nga artistët dominon me nominime në MTV European Music Awards 2022?

By

Harry Styles, Taylor Swift dhe Nicki Minaj janë në krye të nominimeve në MTV European Music Awards të këtij viti.

Ylli i Don’t Worry Darling, Harry, është në krye të grupit me shtatë nominime mbresëlënëse, ndërsa Taylor e ndjek me gjashtë dhe Nicki dhe Rosalia me nga pesë secila.

Harry është nominuar për Best Pop, Best Artist, Best UK and Ireland Act, Biggest Fans, Best Live, Best Video dhe Best Song.

Taylor, i cili u takua me Harry-n në fund të vitit 2012, është nominuar për çmime duke përfshirë Best Artist, Best Pop dhe kategorinë e re EMA category Best Longform Video. 

Nicki dhe Rosalia janë të dy për çmime, duke përfshirë Best Song dhe Best Artist.

Këtë vit ka edhe 17 të nominuar për herë të parë duke përfshirë Chencho Corleone (2), GAYLE (2) dhe Stephen Sanchez (2), plus Dove Cameron, Doechii, Baby Keem, Kim Petras, Mae Muller, Saucy Santana, Shenseea, Summer Walker, e të tjerë.

MTV EMA 2022 do të zhvillohet në Düsseldorf në PSD Bank Dome, duke shënuar herën e gjashtë të festës vjetore të muzikës globale në Gjermani.

Yje të tjerë të njohur me nominime në ceremoninë e këtij viti përfshijnë Jack Harlow, Lizzo, Bad Bunny, Billie Eilish dhe Adele.

Artikuj të ngjashëm