Kjo ishte porosia që Shengyli Ismajli i dha të birit para se të nisej për “Oscars”

By

Në vitin 2016, Shumë njerëz në Kosovë qëndruan zgjuar deri në orën pesë të mëngjesit të hënën duke parë ceremoninë e Oskars por shpresat që filmi ‘Shok’ të fitonte çmimin në kategorinë “Filmi më i mirë i shkurtër”.

Përfundimisht filmi nuk doli fitues, por shënoi një moment historik për kinematografinë shqiptare dhe të gjitha aktorët e kastit.

Filmi 21-minutësh i bazuar në histori të vërteta nga 1998 dhe drejtuar nga prodhuesi britanik i filmit Jamie Donoughue ishte filmi i parë në Kosovë që u nominua për një çmim të akademisë.

Një nga protagonistët e filmit, ishte edhe Lum Veseli që asokohe ishte vetëm 13 vjeçar. E ëma e tij, aktorja Shengyl Ismajli ishte e ftuar në Prive, dhe foli sërish për momentin e saj më të bukur.

Na e rrëfeu të gjithë ngjarjen nga perspektiva e një nënë që gufon nga krenaria dhe na zbuloi dhe porosinë që i dha të birit para se të nisej.

Ndiqni “5 datat” më të rendësishme të Shengyl Ismajlit. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm