Kjo është lista e fituesve në Emmy Awards 2019

By

Të dielën në mbrëmje, është mbajtura eventi i 71-të i Emmy Aëards.

Këtë vit, pati shumë surpriza në rrethin e fituesve.

Historia më e madhe e natës ishte se seriali më i famshëm në botë “Game of Thrones” nuk arriti të thyejë rekordin.

Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmik shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i mirë dramatik”, “Game of Thrones” dhe aktori më i mirë mashkull Bill Hader.

Më poshtë lista e fituesve të çmimeve kryesore:

Aktori protagonist më i mirë në serial të limituar ose film televiziv: Jharrel Jerome, “When They See Us”

Aktorja protagoniste më e mirë në serial të limituar ose film televiziv: Michelle Williams, “Fosse/Verdon”

Aktori protagonist më i mirë në serialet komedi: Bill Hader, “Barry”

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet komedi: Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Aktori protagonist më i mirë në serialet dramatike: Billy Porter, “Pose”

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet dramatike: Jodie Comer, “Killing Eve”

Reality Show/Spektaklet me konkurse: “RuPaul’s Drag Race”

Talk-Show më i mire: “Last Week Tonight ëith John Oliver”

Seriali i shkurtër më i mire: “Chernobyl”

Seriali komedi më i mire: “Fleabag”

Seriali dramatik më i mire: “Game of Thrones”

Artikuj të ngjashëm