Kjo është historia e pemës së Krishtlindjes

By

Krishtlindja është festa e ngjyrave, dritave, ngrohtësisë dhe bashkësisë.

Çdo vit festohet më 25 dhjetor për të përkujtuar datën e lindjes së Jezu Krishtit.

Kjo është gjithashtu koha e vitit kur miqtë dhe familja mblidhen dhe festojnë së bashku me ushqime të përzemërta, të qeshura dhe biseda të këndshme.

Pema e Krishtlindjes përbëjnë një pjesë të rëndësishme e këtyre festimeve, shkruan Hindustantimes, transmeton Klankosova.tv.

Zakonisht zgjidhet bredhi apo pisha dhe vendoset përpara derës së përparme ose dhomës së ndenjes si formë e shpalljes së festimeve.

Më pas pemët zbukurohen me shumë ngjyra e drita dhe formojnë zonën e fotosesioneve të festave të Krishtlindjeve.

Tradita e pemës së Krishtlindjes ka filluar kohë më parë dhe besohet se e ka origjinën gjatë Rilindjes në Gjermaninë e hershme moderne.

Mendohet gjithashtu se reformatori i krishterë protestant Martin Luther ishte personi i parë që shtoi qirinj në një pemë me gjelbërim të përhershëm.

Ndryshe, qirinj janë përdorur për të dekoruar pemën e Krishtlindjes përpara elektrifikimit.

Artikuj të ngjashëm