Kjo është gruaja e parë trans-gjinore që u kualifikua për “Miss USA”

By

Kataluna Enriquez hyri në histori kur u kurorëzua Miss Nevada USA këtë javë. Enriquez është gruaja e parë transgjinore që fiton titullin dhe ajo do të garojë në konkursin Miss USA më vonë këtë vit.

Enriquez la pas 21 konkurrente të tjera gjatë konkursit në Las Vegas. 27-vjeçarja më parë fitoi konkursin Miss Silver State USA në mars, duke kaluar në konkursin shtetëror.

Kataluna Enriquez, e cila krijon fustane, shpesh përdor mediat sociale për të avokuar për komunitetin LGBTQ dhe për të ndarë udhëtimin e saj. /Prive.al

View this post on Instagram

A post shared by Kataluna Enriquez (@mskataluna)

Artikuj të ngjashëm