Këshilla efektive për kujdesin ndaj lëkurës tuaj pas COVID-19

By

Nëse dikush ka gjendje para ekzistuese si dermatiti atopik, aknet, apo njolla te kuqe ka të ngjarë që ato të amplifikohen.

Kjo sepse në këtë fazë, trupi kalon në një gjendje shoku dhe privohet nga lëndët ushqyese jetike dhe mikroelementët me një rritje të hormoneve të stresit.

Marrja e shtojcave vitale të vitaminës si vitamina A, vitamina B, 1000mg vitaminë C, 400 Njësi Ndërkombëtare (IU) të vitaminës E së bashku me acide yndyrore omega 3,500 mg kurkuminë, e cila është anti-inflamatore, 500 mg glutathione e cila është një antioksidant, do të forcojë rikuperimin e lëkurës tuaj. Më e rëndësishmja, këshillohet të pihet 3-4.5 litra ujë çdo ditë. Shkruan Indianexpress, transmeton klankosova.tv.

Rëndësinë e një diete të bollshme në perimet me gjethe jeshile dhe frutat me ngjyra të ndezura të cilat janë shumë të pasura me antioksidantë. Duhet të shmangen pijet e gazuara, ushqimet e hedhura, sheqeri në çfarëdo forme dhjamosja, sheqeri i kokosit, palma e hurmës.

Më tej, për kujdesin për lëkurën, një ide e mirë për të pastruar lëkurën në mëngjes pas së cilës mund të përdorni një serum të vitaminës C ose një serum me bazë acid ferulik të vitaminës C të mbushur me një krem hidratues dhe krem kundër diellit edhe nëse një është mbajtja në ambiente të mbyllura.

Para gjumit, aplikimi i një serumi AHA ose një BHA për të përmirësuar shëndetin e lëkurës mund të bëjë mrekulli.

Artikuj të ngjashëm