James Hong bëhet personi më i vjetër që ka marrë yll në “Hollywood Walk of Fame”

By

James Hong, burri që krenohet me 700 tituj aktrimi, u bë personi më i vjetër që mori një yll në HollywoodWalk of Fame të martën.

Hong, 93 vjeç, u nderua me yllin e 2723-të në Ëalk of Fame, i vendosur midis Muzeut të Dyllit të Madame Tussaud dhe Teatrit Kinez TCL.

“Siç mund ta shihni, unë nuk kam asnjë fjalim, sepse nuk jam ai lloj personi… Unë dua ta ndjej momentin”, tha Hong në ngjarjen e së martës, transmeton Klankosova.tv.

Hong, i cili është kinezo-amerikan, ka lindur në Minneapolis dhe ka shërbyer në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Koresë. Ai u transferua në Los Angeles në fillim të viteve 1950 dhe filloi karrierën e tij të aktrimit gjatë një kohe në industri kur aktorët e bardhë luanin në mënyrë rutinore personazhe aziatikë. Ai i bashkohet artistëve të tjerë me prejardhje aziatike duke përfshirë Anna May Ëong, Mako, Jackie Chan, Lucy Liu dhe Bruce Lee në Ëalk of Fame, raporton Los Angeles Times.

Artikuj të ngjashëm