Industria e modës në ndihmë për luftën kundër koronavirusit

By

Giorgio Armani ka dhuruar 1.25 milion euro për një gamë të spitaleve dhe institucioneve italiane të përfshira në luftën e koronavirusit të përhapur në vend.

Spitalet Luigi Sacco dhe San Raffaele dhe Istituto dei Tumori në Milano si dhe Istituto Lazzaro Spallanzani në Romë do të përfitojnë nga dhurimi. Shuma do të mbështesë gjithashtu aktivitetet e Protezione Civile, mbrojtjes civile të vendit.

Një numër i kompanive të tjera luksoze kanë bërë dhurime për të luftuar krizën COVID-19 si në Itali ashtu edhe në Kinë.

Muajin e kaluar, Bulgari bëri një donacion për departamentin e kërkimit të Istituto Lazzaro Spallanzani në Romë, një nga ekipet e para mjekësore që izoloi ADN-në e sëmundjes vdekjeprurëse. Dhurimi i lejoi spitalit, i specializuar në sëmundjet infektive, të blinte një sistem të blerjes së imazhit mikroskopik, thelbësor për të avancuar studimin që do të çojë në parandalimin dhe trajtimin e virusit. Makina vlerësohet të jetë rreth 100,000 euro.

Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana vendosën të mbështesin studimin e udhëhequr nga profesorët Alberto Mantovani dhe Cecilia Garlanda të Universitetit Humanitas duke hetuar zgjidhjet e mundshme për të luftuar virusin dhe të kryera në bashkëpunim me virologët Elisa Vincenzi dhe Massimo Clementi të Universitetit San Raffaele. Të dy institutet janë me qendër në zonën e Milanos.

Versace dhuroi 1 milion renminbi, ose 143,400 dollarë, Fondacioni i Kryqit të Kuq Kinez për të lehtësuar mungesën e furnizimeve mjekësore në vend.

LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton premtoi 16 milion renminbi, ose 2.3 milionë dollarë, në fondacionin kroat të Kryqit të Kuq për të ndihmuar në lehtësimin e mungesës urgjente të furnizimeve mjekësore në Ëuhan. Për më tepër, konglomerati luksoz tha se do të ndihmojë në sigurimin dhe sigurimin e furnizimeve të rëndësishme mjekësore nga Franca dhe në të gjithë Evropën përmes fondacionit.

Kering gjithashtu bëri një donacion prej 7.5 milion renminbi, ose 1.08 milion dollarë, në emër të 13 markave të saj të modës dhe luksozit pranë Fondacionit të Kryqit të Kuq Hubei.

Alibaba ngriti një fond prej 1 miliard renminbi, ose 144 milionë dollarë, ndërsa Tencent, pronari i WeChat, ka dhuruar 300 milion renminbi, ose 43,25 milionë dollarë.

Adrian Cheng, kryeshefi ekzekutiv i Hong Kong New World Development, drejtori ekzekutiv i kompanisë së bizhuterive Choë Tai Fook dhe themeluesi i K11 Group dhe C Ventures, mbështeti luftën kundër shpërthimit të virusit në Hong Kong duke vendosur një prodhim të maskave për tu shpërndarë falas për familjet në nevojë, si dhe duke investuar 10 milion dollarë Hong Kong në aplikime nanoteknologjike.

Bizneset e tjera që dhurojnë për kauzën përfshijnë kompani bukurie L’Oréal; Cosée Lauder Cos Inc. Inc. dhe Shiseido Co. Ltd, si dhe marka e bizhuterive Swarovski.

Konglomerata e mallrave luksoze LVMH njoftoi se do të sigurojë xhel hidroalkoolik për autoritetet franceze falas pas frikës së mungesës së antibakterialit të duarve.

Prodhuesit e parfumeve dhe kozmetikës Christian Dior, Guerlain dhe Givenchy do të përdorin pajisjet e tyre të prodhimit për të bërë antibakterialin e duarve që do t’u sigurohen autoriteteve franceze falas në një përpjekje për të luftuar koronavirusin.

Konglomerati i mallrave luksoze LVMH, i cili zotëron të tre markat, njoftoi masën në një deklaratë për shtyp të Dielën, duke thënë se nisma ishte në përgjigje të rrezikut të mungesës.

Burimi: WWD

Artikuj të ngjashëm