Ikona e modës ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare

By

Amerikania krijoi emër si stiliste e brendshme, por gjeti famë dhe pasuri më të madhe si modele dhe aktore në të 80-at dhe 90-at e saj dhe ishte e njohur për stilin e saj magjepsës dhe të çuditshëm.

Iris Apfel, eksperte e tekstilit, stiliste e brendshme dhe e famshme e modës, e njohur për stilin e saj ekscentrik, ka vdekur. Ajo ishte 102.

Vdekja e saj u konfirmua nga agjentja e saj tregtare, Lori Sale, e cila e quajti Apfelin “të jashtëzakonshme”.

Nuk u dha asnjë shkak i vdekjes.

Gjithashtu u njoftua në faqen e saj të verifikuar në Instagram të premten, e cila një ditë më parë kishte festuar se Dita e Kërcimit përfaqësonte ditëlindjen e saj të 102-të e gjysmë.

E lindur më 29 gusht 1921, Apfel ishte e famshme për veshjet e saj të pandershme, tërheqëse, përzierjen e modës së lartë dhe bizhuteritë e kostumeve të mëdha.

Për shembull, një pamje klasike Apfel do të kombinonte një boa me pupla me fije rruaza të trashë, byzylykë dhe një xhaketë të zbukuruar me rruaza vendase amerikane.

Me syzet e saj të mëdha, të rrumbullakëta, me buzë të zeza, buzëkuqin e kuq të ndezur dhe flokët e shkurtër të bardhë, ajo ra në sy në çdo sfilatë që merrte pjesë.

Stili i saj ishte objekt i ekspozitave muzeale dhe një filmi dokumentar, “Iris”, me regji të Albert Maysles.

“Unë nuk jam e bukur dhe nuk do të jem kurrë e bukur, por nuk ka rëndësi,” tha ajo një herë. “Kam diçka shumë më të mirë. Unë kam stil”. /Prive.al

Iris Apfel attends the premiere of "Iris" at the Paris Theatre in New York on Wednesday, April 22, 2015,.

Artikuj të ngjashëm