Gjësendet personale të Amy Winehouse dalin në ankand 10 vjet pas vdekjes së saj (FOTO)

By

Gati 800 sende të Amy Winehouse, përfshirë fustanin e shkurtër që këngëtarja britanike kishte veshur në koncertin e saj të fundit, janë në ankand.

Veshja jeshile dhe e zezë, dhe një çantë Moschino në formë zemre, me të cilën fotografohej shpesh fituesja e Grammy Award, pritet secila të kushtojë nga 15,000 deri në 20,000 dollarë.

Prindërit e Winehouse kishin vendosur se ishte koha e duhur për të lënë sendet e saj personale dhe profesionale, tha Martin Nolan, drejtor ekzekutiv i Ankandeve të Julien. Këngëtarja vdiq nga helmimi nga alkooli në moshën 27 vjeç në korrik të vitit 2011. Shfaqja e saj e fundit ishte në Beograd një muaj më parë.

Aksesorët përfshirë vathët, syzet e diellit në formë zemre dhe çanta janë ndër sendet që dalin në ankand.

“Ka qenë një përvojë katartike për ta, por edhe një tren shumë emocional për prindërit që të heqin dorë nga pasuritë e vajzës së tyre,” tha Nolan.

“Por ata e dinë që këto artikuj do të shkonin te fansat dhe koleksionistët, muzetë dhe investitorët në të gjithë botën që do të vazhdojnë t’i vlerësojnë, t’i shijojnë, t’i shfaqin ato”.

“Familja dëshiron të sigurohet që të gjithë fansat e saj të kenë një shans për të blerë diçka”.

Çanta Moschino me zemër të kuqe që Winehouse mori në Brit Awards 2007 do të dalë në ankand.

Shumica e veshjeve të Winehouse janë me çmim konservativ prej 2,000 deri në 4,000 dollarë. Ofertat për hapjen e rripave, parfumeve, këpucëve, pantoflave të baletit, kitara dhe kuti daulle fillojnë nga 50 deri në 100 dollarë.

Winehouse u bë një artiste e njohur në mbarë botën me pamjen e saj unike, sjelljen e saj tërheqëse të titujve dhe muzikën e mbushur me xhaz. Ajo gjatë karrierës së saj publikoi ​​dy albume në studio, “Frank” dhe “Back to Black”.

Ajo shpesh fliste për luftimin e varësisë nga alkooli dhe droga.

Një pjesë e të ardhurave do të financojë Fondacionin Amy Winehouse i cili synon “të frymëzojë fëmijët dhe të rinjtë për të ndërtuar vetëvlerësimin dhe elasticitetin e tyre, në mënyrë që ata të lulëzojnë”.

Shitja do të zhvillohet në Beverly Hills më 6-7 nëntor dhe gjithashtu në internet.

Artikuj të ngjashëm