Demi Lovato flet hapur për të qenurit në gjininë asnjanëse

By

Demi Lovato kohë më parë ka deklaruar: “Unë jam po aq mashkullore sa jam femërore” në një intervistë, pasi ylli i popit diskutoi për kalimin në gjininë asnjanëse.

Këngëtarja u shfaq në emisionin “Today” për të folur për jetën pasi ndryshoi përemrat e tyre në to/ata në maj, dhe bëri shaka se ata një ditë shpresojnë të bëhen një ‘aunkle’.

Lovato shpjegoi: “Mënyra se si unë ua shpjegoj të qenit asnjanës njerëzve, ose gjinisë jokonformuese, është për mua personalisht, nuk mund të flas me të gjithë në përvojën e tyre, kur arrita në kuptimin se jam po aq mashkullor pasi unë jam femërore ‘.

Ata shtuan: “Energjia ime mashkullore dhe femërore janë të barabartë, aq sa mund të vesh një fustan dhe taka tani, por nuk identifikohem si vetëm një grua, apo vetëm një burrë, dhe identifikohem si të dyja”.

Në maj të këtij viti, Lovato ndau lajmin me fansat e tyre në një video të postuar në Twitter dhe shpjegoi se do të ndryshojë përemrat në gjininë asnjanëse.

Demi, e cila identifikohet si panseksuale, tha se ata nuk duan të shihen si “ekspertë ose zëdhënës”, dhe “ka hapur një nivel tjetër të cenueshmërisë” duke ndarë lajmet me fansat e tyre.

Në video ajo tha: “Dua të shfrytëzoj këtë moment për të ndarë diçka shumë personale me ju”.

“Gjatë një viti e gjysmë të kaluar unë kam qenë duke bërë një punë shëruese dhe vetë-reflektuese, dhe përmes kësaj pune kam zbuluar që e identifikoj asnjanëse.

Unë do të ndryshoj zyrtarisht përemrat e mi. Unë mendoj se kjo përfaqëson më së miri rrjedhshmërinë që ndjej në shprehjen time gjinore dhe më lejon të ndihem më autentike dhe e vërtetë me personin që unë e njoh se jam, dhe ende po e zbuloj”.

Demi u bëri thirrje fansave të “vazhdojnë të jetojnë në të vërtetat tuaja” dhe u dërgoi “shumë dashuri” atyre që ende po përpiqen të pajtohen me identitetin e tyre.

Në një temë në Twitter për të shoqëruar videon, ylli shtoi: ‘Çdo ditë që zgjohemi, na jepet një mundësi, dhe mundësi tjetër për të qenë ai që duam dhe dëshirojmë të jemi.

“Unë e kam kaluar shumicën e jetës sime duke u rritur para të gjithëve, ju keni parë të mirat, të këqijat dhe gjithçka në mes”.

Artikuj të ngjashëm