Byzylykët e mbretëreshës së fundit të Francës shiten për një çmim astronomik!

By

Një palë byzylykë diamanti të zotëruara dikur nga Marie-Antoinette, mbretëresha e fundit e Francës, janë shitur për 8.2 milionë dollarë në ankand, duke thyer vlerësimin e tyre para shitjes.

Byzylykët ishin pjesë e ankandit Christie’s Geneva Magnificent Jewels të martën.

The bracelets sold for the second-highest price ever achieved by jewelry owned by Marie-Antoinette.

Shtëpia e ankandeve kishte parashikuar që byzylykët do të shiteshin nga 2 deri në 4 milionë dollarë.

“Diamantet e Mbretëreshës Marie Antoinette tërhoqën vëmendjen e botës dhe arritën një rezultat të përshtatshëm për një xhevahir mbretëror kaq të mrekullueshëm!” Rahul Kadakia, kreu ndërkombëtar i bizhuterive të Christie, tha në një deklaratë.

Marie-Antoinette i dërgoi byzylykët jashtë Francës për ruajtje në janar 1791, gjatë Revolucionit që përfundimisht do ta shihte atë të vdiste në gijotinë më 16 tetor 1793.

Each bracelet features three rows of diamonds.

Për më shumë se dy shekuj ato u mbajtën të sigurta në një koleksion mbretëror privat, sipas një deklarate nga Christie’s të lëshuar përpara ankandit.

“Byzylykët e jashtëzakonshëm” kanë afërsisht 140-150 karat diamante, tha drejtuesi i ankandit në deklaratën e para-shitjes. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm