Beyonce rikrijon një nga këngët më të famshme dhe më të dashura në botë

By

Dëshira e Dolly Parton është realizuar.

Gjatë një interviste të vitit 2022 me “The Daily Show”, Parton u pyet për qindra versionet e kopertinës së klasikut të saj “Jolene” të vitit 1973 dhe për të vetmen artiste që ende nuk e ka regjistruar këngën që Parton shpresonte ta bënte këtë, Beyonce.

“Nuk e di nëse ajo e ka marrë mesazhin, por a nuk do të ishte fantastike? Mendoj se ajo është fantastike dhe e bukur dhe e dua muzikën e saj.” tha Parton. “Do të më pëlqente të dëgjoja “Jolene” të realizuar në një mënyrë të madhe, njësoj si Whitney [Houston] “I Will Always Love You.” Dikush që mund të merrte këngët e mia të vogla dhe t’i bënte ato më të fuqishme. Kjo do të ishte një ditë e mrekullueshme në jetën time nëse ajo bën ndonjëherë “Jolene”.

U krye dhe u bë.

Beyoncé përfshin një version të hitit të Parton në vazhdimin e saj “Rilindja”, “Act II: Cowboy Carter”. Kënga është prezantuar nga vetë Parton.

Versioni i Beyoncé i “Jolene” vijon. Ndërsa i qëndron besnike origjinalit në mënyrë melodike, Bey vendos orientimin e saj në tekstin e këngës. Për shembull, në vend të “Të përgjërohem mos ma merr burrin”, Beyoncé këndon, “Po të paralajmëroj, mos eja të marrësh burrin tim”.

Parton e miraton plotësisht.

“Uau, sapo dëgjova Jolene”, shkroi Parton në një deklaratë në rrjetet sociale të premten. “Beyonce po i jep pak telashe asaj vajze dhe ajo e meriton! Dashuri, Dolly P.” /Prive.al

Artikuj të ngjashëm